Yüzey Altı Damlama Sulama Sistemi Yaygınlaşması Projesi

Yüzey Altı Damlama Sulama Sistemi Yaygınlaşması Projesi

Yüzey Altı Damlama Sulama Sistemi Yaygınlaşması Projesi

Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürlüğü, Menemen Uluslararası  Tarımsal Araştırma  ve Eğitim Merkezi ile birlikte ortaklaşa düzenlenen Tarla Günü çalışmasında  ilçenin  Kavukçu mevkiinde  proje ile ilgili  arazide  yerinde bilgiler ve tanıtımlar gerçekleşti.

Ödemiş’te gerçekleşen  projeye Ödemiş İlçe Kaymakamı  Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı  Mehmet  Eriş, Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş ve  üreticiler katıldılar.

TARIM VE ORMAN  ÖDEMİŞ İLÇE MÜDÜRÜ ALTINTAŞ “DÜNYANIN  EN ÖNEMLİ ÜÇ OVASINDAN BİRİNDE BULUNUYORUZ.”

Tarım ve Orman İlçe Müdürü  İbrahim Altıntaş  “Ödemiş Tarım Orman ilçe müdürlüğü olarak, il müdürlüğümüz, Menemen uluslararası tarımsal araştırma enstitüsü ile beraber geçtiğimiz yıl başlayan bir projemiz vardı. Yüzeyaltı damlama sulama sistemi ile ilgili projenin sonunda tarla günü dediğimiz projenin bittiğine dair bir sunumumuz oluyor. Bugünde onlardan birindeyiz. Dünyanın en önemli üç ovasından birinde bulunuyoruz. Bir yılda 3-4 ürün karşılaştığımız bir ortamda tabii ki en önemli ihtiyacımız su, suyu bizim idareli kullanmamız lazım özellikle 2000’li yıllardan sonra yıllık 100 bin dekarın üzerinde silajlık ekimimiz var. Tabi bunlarda anormal derecede su isteyen ürünler. Birinci, ikinci, üçüncü derken Beydağ barajındaki suyu yetiremedik. Dünyada yıllık bir milimetrenin altında yağmur alan ülkeler su fakiri, biz İzmir olarak 600 milimetrenin altında yağış alıyoruz. Salma sulama, yağmurlama sulama, damlama sulama derken şimdide teknolojinin son harikası dediğimiz, modern ve çağdaş bir sistem olan yüzey altı damlama sulama sistemi, bu sistemi şu anda Ödemişte birkaç tane büyük işletme kullanıyor.  Biz istiyoruz ki arkadaşlarımız bu konuyla ilgili yatırım yapsınlar. Bu yatırımlarda bizim de her yıl Ocak ayında, bireysel sulamalara yüzde 50 hibe desteğimiz var. Çiftçimiz bireysel sulamayla ilgili, sadece yüzeysel sulama için değil, damlama sulamanın da bulunduğu yatırımlarda yarısını da devlet olarak biz karşılıyoruz.” dedi.

ÖDEMİŞ  BELEDİYE BAŞKANI MEHMET  ERİŞ “PROJE ÇOK ÖNEMLİ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarla günü buluşmasında yaptığı konuşmasında, “Bizde, tarım kenti, dünyanın en önemli havzasında bulunmanın getirdiği bir değerle belediye olarak tarım birimimizi oluşturduk.  İki kurum arasında zorunlu olan ilişkiyi bu şekilde kurumsal halede getirmiş olduk. Alanda her iki kurum, kaymakam beyin önderliğinde ve desteğiyle çok iyi bir şekilde gidiyor. İlçe tarımdaki arkadaşların yönlendirmesiyle de alternatif tarım ürünlerine de girmeyi düşünüyoruz. Özellikle aromatik bitkiler anlamında arkadaşlarımızda o konuda iki  haftadır yoğun bir şekilde çalışıyorlar. İnsanlarımızın alternatif ürünlere yönele bilmeleri için, bu şekilde para kazanabilmeleri için, pazarlama konusunda büyükşehrin destekleriyle ilerleyecek.” dedi.

Menemen İlçesinden gelen Ziraat Mühendisi Süleyman Şen “Günümüzde tarım alanlarının genişletme olanağı, kalmadığı gibi,  tarım alanlarında bir daralma söz konusudur. Artan nüfus ve azalan tarım alanları karşısında ürün miktarını arttırmak için birim alandan elde edilen, verimin yükseltilmesi gerekmektedir.  Ülkemizin yarı kurak ve yarı kuraklık kuşağında kalması, mevcut su kaynaklarının  %70’inin, sulamada kullanılması, tarımdaki sulama suyunu  etkin kullanan  modern basınçlı sulama sistemlerinin,  kullanıma zorunlu hale  getirmektedir. Bu sulama sistemlerinden, yüzey altı damlama sulama sistemi, suyun en etkin kullanılmasını sağlayan ve su kaybını en az olduğu sistemlerinin başında gelmektedir. Bu sistemde yüzey akış ve buharlaşmanın neden olduğu su kayıpları daha azdır. Sık sulama ile kök bölgesinde optimum toprak nemi içeriye sağlanır. Toprağın havalanması daha iyi olur. Bu verim artışına neden olur.  Doğrudan kök bölgesine verilen su, gübre karışımı gübrenin etkinliğini arttırır. Toprak yüzeyi kuru kaldığından mantar hastalıkları daha az olmaktadır. Toprak işleme faaliyetleri azalır. Sistem otomasyona, uygundur. Arazi yüzeyinde sulama boruları olmadığından işleme kolaylığı sağlar.” dedi.

ÖDEMİŞLİ ORGANİK ÜRETİCİ  LEVENT  KORUKOĞLU “TASARRUF AÇISINDAN ÖRNEK BİR PROJE”

Ödemişli Organik Üretici olarak tanınan  Levent Korukoğlu “Tarım ve Orman İlçe Müdürümüzün ön ayak olmasıyla biz Menemen’e gittiğimizde Süleyman bey bu projeden bahsetti, bende neden olmasın diyerek, bu projeye gönüllü olduğumu söyledim. Çünkü bizim torunlarımıza vefa borcumuz var.  Bir organik üretici olarak bu sistem suladığım ürünlerde mantar hastalığının olmaması beni daha çok cazip etti. Çünkü üsten sulama olmadığı için mantar ve yabani otların çıkmaması benim için önemliydi. Nedeni organik ürün yetiştirdiğim için mantar ve yabanı otlar için ürünlerimize ilaç kullanmadığımız için bu yüzey altı sulama sisteminin bizim için uygun olduğunu gördük.  Tasarruf açısındanda çok uygun 1000 liralık elektrikle sulanan bir yeri ben 250 liraya suluyorum. Yüzey altı sulama sistemi her yönüyle tasarruf sayılıyor. Bu projenin her yere örnek olması gereken bir proje olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Proje kapsamında ayrıca Tarla Günü etkinliğine katılan konuklara, organik karpuz, patates, darı ve karpuz ikramı yapıldı.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.