BADER, Kendi Hizmet Binasında İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi

BADER, Kendi Hizmet Binasında İlk Etkinliğini  Gerçekleştirdi

BADER, Kendi Hizmet Binasında İlk Etkinliğini Gerçekleştirdi

Ödemiş’e bağlı Bademli Mahallesinde 2006 yılından beri dernek adı altında çalışmalarını sürdüren Bademli  Eğitim Kültür Tanıtım Yardımlaşma  ve Dayanışma Derneği (BADER)  Bademli Mahallesinde daha önceki Belediye zamanında kamulaştırılan evin  yapılan düzenlemeyle kullanılabilir hale gelmesiyle, birlikte kendi dernek ismini koyduğu evde ilk kahvaltı etkinliğini  gerçekleştirdi.

Yapılan kahvaltı buluşmasına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal  Kalkınma  Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Yeşil  Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi Başkanı Gülşen Görken, Bademli Mahallesi Muhtarı Ahmet Baş, Bademli eski  Belediye  Başkanı  Selahattin Kundak  bazı Belediye meclis üyeleri  ve BADER  derneğinin başkanı Hüseyin Döner ve yönetim kurulu üyeleri yapılan kahvaltı etkinliğine katılım gösterdiler. Tatsan Yemek ve Kahvaltı Sıtkı Demir tarafından hazırlanan kahvaltı dernek binasında ilk etkinlik olarak gerçekleşti.

İlk olarak konuşan  Bademli Fidancılık  Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi Bademli’nin mitolojideki ismi Potamya, Potamya’nın o zamanki açılımı da ırmak yurdu. Birgi’ye verilen önem gibi, Bademli’ninde bulunduğu konum itibariyle değer verilmesi gereken bir yerdir.  Bademli  her türlü üretimleriyle  ve buradaki tarihsel  dokusuyla  çok önemli bir konuma sahip bir yer.” Dedi.

BADEMLİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI KUNDAK “BADEMLİMİZ KÜLTÜR VARLIKLARIYLA  BİRGİ’YE YAKIN BİR YER.”

Bademli mahallesinin  eski belediye başkanı Selahattin Kundak Bademlinin  tarihi kültür varlıkları bakımından Birgi ye yakın bir yer olduğunu  ifade ederek “Bademlimiz her yönüyle, doğal güzellikleriyle, mis gibi havasıyla, bu gibi suyuyla ünlü bir yeryüzü cennetidir. Benim ve benden önceki belediye başkanları tarafından Bademli için güzel  şeyler yapıldı. 2007 yılında yapılan imar planı değişiklikleriyle beldemizin büyük bir bölümüne SİT bölgesi ilan edildi.  BADER derneğinin kiraladığı bu binanın 25 bin liraya sahibinden kamulaştırdık. Bunnu bedelini Özel İdare ödedi. Buraya otantik bir hale getirmek, belediyenin de desteğiyle, buranın açık bir şekilde amacına ulaşmalıdır.  Bademli’nin de Birgi gibi doğa güzelliğinin yanında kültür varlıklarımızın yapılaşması için  başkanımızdan desteklerini bekliyoruz.” dedi.

ÖDEMİŞ BELEDİYE BAŞKANI ERİŞ “BÖLGEMİZDE HER YERİN KENDİNE GÖRE AYRI  GÜZELLİKLERİ VAR.”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş BADER derneğinin yeni binasında  ilk etkinliğine katılım sağlarken  kahvaltıda yaptığı konuşmasında “Birgi dini turizm açısından şu anda da mimari dokusuyla artı kültür dokusuyla, sosyal dokusuyla ve Bozdağ, Gölcük, Ödemiş, Birgi dörtlü bir saç ayağı oluşturuyor. Gelen herkes oraya gidiyor. Bademli bunun dışında değil sadece arada bir ova var. Bunu bütünleştirmek için Efe Yolları diye bir projemiz var. Bunun içinde valilik, Ege Üniversitesi Ödemiş Belediyesi ve diğer Küçük Menderes belediyeleri var. Dünya çapında olabilecek bir yol,  kervan yolu gibi Bademli’de bu anlamda önemli bir yer olacak, bir diğer projemiz olan umut evleri bunlar Bademli’de, Ovakent’te ve Konaklı’da yapmayı düşünüyoruz. Arkası olmayan, evlatlarından kopmuş  yaşlılarımızı buralara yerleştirip, burada bahçesini domatesini, biberini dikmelerini, gülünü, tavuğunu yetiştirsin, yan komşusuna gitsin, bu şekilde bir projemiz var. Bademli zaten dünyaca fidanıyla, kirazıyla, eriğiyle özellikle kooperatifleriyle, daha bir çok şekliyle tanınan bir yer. Bademli ayrı bir güzellik, zenginlik belediye olarak bizde elimizden geleni yapacağız.” dedi.

BADER DERNEĞİ BAŞKANI  HÜSEYİN DÖNER “DERNEĞİMİZ KURULDUĞUNDAN BU YANA ÖNEMLİ  HİZMETLER VE ÇALIŞMALAR YAPIYOR.”

Bademli Eğitim Kültür Tanıtım Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Döner “2006 yılında kurulan  derneğimizin faaliyetleri Bademlili ortaokul, lise ve üniversitelerde okuyan fakir çocuklarımıza destek vermek burs vermek,  ihtiyacı olanlara erzak ve giysi  yardımında bulunmak,  dernek olarak  ayda bir toplantı düzenliyoruz. Bademlinin güzelleşmesi, gelişmesi ve daha da tanıtılması açısından dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Burada kahvaltı etkinliğini yapmamızın bir amacı da yeni faaliyete giren buradaki dernek binamızla birlikte bundan sonra burada çeşitli faaliyetlere imzamızı atma  gayreti içinde olacağımıza inanıyorum.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ÖDEMİŞ BELEDİYESİ VE ÇEŞİTLİ KURUMLARLA DİYALOG İÇİNDE OLACAĞIZ.”

BADER derneği  binasında çeşitli sosyal ve kültürel  faaliyetler konusunda çalışmalar içinde bulunacaklarını ifade eden Başkan Hüseyin Döner “Daha  önceden  belli bir dernek binamız  yoktu. Ancak buranın hayata geçmesiyle birlikte bundan sonra kendi dernek ismi adı altında çalışmalara farklı bir yönde sürdürmeyi planlıyoruz.” Dedi.

BADER’in yeni hizmete giren binasını Ödemiş Belediye Başkanı Eriş ve diğer konuklarla birlikte inceledi.

Haber : Turgay  Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.