Tarihi Cami Bakımsızlıktan Dökülüyor

Tarihi Cami Bakımsızlıktan Dökülüyor

Tarihi Cami Bakımsızlıktan Dökülüyor

ÖDEMİŞ’TE BULUNAN TARİHİ ULU CAMİ (BÜYÜK CAMİ) BAKIMSIZLIKTAN ADETA DÖKÜLÜYOR.

Yaklaşık 320 yıllık geçmişi bulunan tarihi cami, bakımsızlıktan harabe gibi görünürken, Caminin girişinde bulunan sütunların bakımsızlıktan sıvaları dökülmüş vaziyette. Bu haliyle bile vatandaşları tedirgin eden sütunlara yapılan sacdan yapılmış kemerler ise durumun vahametini daha da gözler önüne seriyor.

Sütunların yıkılması tehlikesiyle karşı karşıya kalan ve durumdan rahatsız cemaat olan; “Camimiz bakımsızlıktan adeta harabeye dönmüş durumda. Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bağlı olan camimizin bir an önce restorasyona alınarak bakımını yapılmasını istiyoruz. Bizler burada Allah’ın huzurunda namazlarımız eda ederken bu görüntüden tedirginlik duyuyoruz. Camimizin sütunlarındaki sıvalar dökülmüş ve tehlikeli bir durumda bulunuyor. Bu konuda yetkililerden bir an önce buraya el atmalarını ve bu tehlikeli duruma müdahale etmelerini istiyoruz. Her hafta Cuma Namazında çeşitli Camilere ve Kur’an kurslarına yardım toplanıyor bir hafta da bizim Camimizin için yardım toplayalım.” Dediler.

1702 yılında Yenice Köylü Bıçakçızade Mustafa Bey tarafından yapılmış olan Ulu Cami’nin  (Büyük Camii) içindeki direkler ağaçtan. Sol üst tarafında kuş sarayı bulunan Cami 1852 yılında büyük bir yangın geçirmiştir.

Haber : Cengiz Türkavcı

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.