İhracat Var Ama Üretici Memnun Değil!

İhracat Var Ama Üretici Memnun Değil!

İhracat Var Ama Üretici Memnun Değil!

Ödemiş’e bağlı sezonda 500 ton kiraz üretimi ve yaklaşık 300 ton İtalyan papaz eriğinin yetiştiği Hamamköy Mahallesinde yoğun çalışmayla Kiraz bahçelerinde, hasat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, bölgedeki kiraz üreticileri ürettikleri kiraz’ın fiyatının tatmin olmadığını dile getirdiler.

MUHTAR VE ÜRETİCİ MEHMET GELEN “ARACI FİRMALAR İLE AVRUPA’YA GİDEN KİRAZ FİYATLARI TATMİN EDİCİ DEĞİL”

Kirazın yoğun üretildiği merkezlerden olan Hamamköy Mahallesinde İhracat kirazı olan Salihli Ziraat 900 cinsi kirazların fiyatlarının 8-10 lira civarında olduğunu dile getiren Mahalle muhtarı ve aynı zamanda kiraz üreticisi Mehmet Gelen “Hamamköy mahallesinde kiraz bahçelerinde yoğun bir şekilde kiraz hasatları hızlı bir şekilde devam ediyor. Kirazlarımızın her sezonda olduğu gibi lezzetli ve tadı farklı güzel olan kiraz’ın ihracat’a giden kirazların fiyatları tam olarak tatmin etmemekte olduğu gibi kiraz üreticilerimizi tam anlamıyla yüzünü güldürememiştir.” dedi.

GELEN “KİRAZ FİYATLARI DÜŞTÜ.”

Muhtar Gelen  son günlerde kiraz fiyatlarının düşmesinin iç açıcı olmadığını dile getirerek “Bazı yerlerde  bundan henüz 2-3 hafta kadar ihracat kirazı olan bu ziraat 900 cinsi kirazların fiyatları 15-20 liraydı. Şu andaki fiyatların 8-10 liraya kadar  gerilemesi kiraz üreticilerimizi üzmüştür. Fiyatların biraz daha yükselmesini bekliyoruz. Bu işin mutfak kısmında işçi yevmiyeleri, giderleri de ele aldığımızda 8-10  lira gibi fiyatlar üreticimize ancak zarar yazar. Önümüzdeki günlerde fiyatların biraz yükselmesini bekliyoruz.” dedi.

GELEN “CİDDİ ANLAMDA ÜRETİM VAR.”

Muhtar  Mehmet Gelen Hamamköy  ve çevresinde 500 ton kiraz üretimi ve 300 tona yakın papaz İtalyan eriğinin üretiminin yapıldığına dikkat çekerek “Bölgemizde  ciddi anlamda üretim var. Ancak üretimden daha ziyade fiyatların da üreticimizin  yüzünü güldürmesini gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.