Köy Enstitüleri 79 Yaşında

Köy Enstitüleri 79 Yaşında

Köy Enstitüleri 79 Yaşında


Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 79.Kuruluş yıl dönümü nedeniyle Eğitim İş Sendikası ve Atatürkçü Düşünce Derneği Ödemiş Şubesi tarafından Ödemiş Belediye Kültür Merkezinde anma programı düzenlendi.

Programda Eğitim İş üyesi öğretmeneler tarafından “Köy Enstitülerini” anlatıldığı şiirler konuklarla paylaşıldı.

Eğitim İş üyesi Öğretmen Yazar Ayhan Dayan anma töreninde yaptığı konuşmada Köy Enstitülerinin Anadolu’nun kalkınmasına ömürlerini adayan binlerce eğitimci yetiştirdiğini ifade etti.

Eğitim İş ödemiş Temsilcisi Rıza Gürbüz anma töreninde yaptığı konuşmada şunları ifade etti ; “Köy Enstitüleri, savaştan çıkmış, viraneye dönmüş, yanmış, yakılmış Anadolu ile yoksullukla, cehaletle boğuşan Anadolu insanını uyandırma, ayağa kaldırma, uygar bir Türkiye yaratma projesiydi. Öğrenciler; öğreniyor, öğrendiklerini uyguluyor ve üretiyordu. Bu dönemde köy çocukları eğitildikten sonra köylerine tarımda, sanatta, zanaatta ve sağlık alanlarında öğretmen olarak geri gönderilmiştir. Köy Enstitülerinin başlıca amacı kırsal alanı kalkındırmak, köylüyü eğitmek ve eğitmenlerle köylüyü üretici duruma getirmekti.

   “KÖY ENSTİTÜLERİ HORLANMIŞ KÖY ÇOCUKLARINDAN BİLİM ADAMLARI ÇIKARDI”

Köy enstitülerinin kuruluşuyla birlikte Anadolu da aydınlanmaların başladığını belirten Gürbüz ;   “Yüzyıllardır horlanmış köy çocuklarından yazarlar, şairler, müzisyenler, bilim adamları çıkmaya başlamıştı. Anadolu uyanıyordu. Ancak bu yüksek dinamizm ve Cumhuriyetçi kadronun kazandırdığı ivme gerici ve tutucu egemen güçlerden tepkiler almaya başlamıştı. Ülkenin toplumsallaşma sürecini kolaylaştırmak için gerçekleştirilen Köy Enstitüleri girişimi, kazandığı onca olumlu sonuca karşın dinsel değerlerin çöküşüne neden olduğu gerekçesi ve komünizm geliyor korkutmalarıyla tamamlanamadı. Önce bilinçli olarak içi boşaltılan ve yozlaştırılan Köy Enstitüleri kapatılarak Anadolu’nun en önemli aydınlanma projesi ortadan kaldırıldı” dedi.

Köy Enstitülerinin kuruluşunun 79. Yıl dönümü anma etkinlikleri konuşmaların ardından İbrahim Filizkıran’ın söylediği türkülerle devam etti.

 

HABER: Ayşe Akyüz

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.