Ödemiş Tekstil Belgeseli Gösterime Hazır

Ödemiş Tekstil Belgeseli Gösterime Hazır

Ödemiş Tekstil Belgeseli Gösterime Hazır

Bir yıla yakın bir zamandır çekimleri yapılan Ödemiş Tekstil Belgeseli gösterimi ve sergi çalışmalarında sona gelindi.

1972 yılında Ödemişli 12 girişimcinin bir araya gelmesiyle kurulan ve 1976 İlkbaharı'nda deneme üretimine başlayan Ödemiş Tekstil Şirketi'nin kuruluşundan kapanışına kadar olan sürecin konu edildiği belgeselin, Ödemiş Kültür Merkezi Büyük Salon'da 15 Mart Cuma akşamı gösterimi yapılacağı öğrenildi.

Belgeselin senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Osman Berber, "Ödemişlilerin ortak olmak için birbiriyle yarışarak bileziğini, evindeki hayvanını ve tarlasının satarak hisse aldığı ve ülkemizin ilk çok ortaklı halk şirketi olma özelliğini taşıyan Ödemiş Tekstil'in hazin öyküsünü dile getirdik. Çok olumlu ve örnek bir girişim olarak başlayan ve kapanışına kadar çok hazin bir süreç yaşanan fabrikanın Ödemişiler üzerinde yarattığı olumsuz etkileri belgeseli izleyince daha açık göreceksiniz. " dedi.

  Ödemiş Belediyesi eski başkanlarından Bekir Keskin'in, fabrikanın kuruluşundan başlayarak, geçirdiği safhaları ve kapanış süreci anlattığı “Ödemiş’te Bir Tekstil Fabrikası Vardı” adlı kitabından yola çıkılarak senaryolaştırılan Ödemiş Tekstil Belgeseli öncesinde Ödemiş Kültür Merkezi'nde bir serginin de açılacağını belirten Osman Berber, "Fabrikanın kuruluşundan kapanışına kadar olan dönemin belge, fotoğraf ve eşyaları da sergilenecek. Gösterim öncesi açılacak serginin gezilmesi konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. "dedi.

HABER :Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.