Ödemiş CHP'de Şok İstifa!

Ödemiş CHP'de Şok İstifa!

Ödemiş CHP'de Şok İstifa!

BAŞKAN KİREMİTÇİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İSTİFA ETTİ.
Ödemiş CHP ilçe Başkanı ve yönetim kurulu 5 kişi istifa ettiler. CHP genel merkezi tarafından meclis listelerinin değiştirilmesine tepki gösteren CHP'liler istifa dilekçelerini İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'e sundular.
CHP İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi, ilçe binasında bir basın toplantısı düzenleyerek istifa ettiğini açıkladı.
ŞAHSIM VE YÖNETİMİMİN ONURU İNCİTİLDİ
Kiremitçi yaptığı açıklamada şunları ifade etti ; “ 24 Haziran seçimlerinden bu yana 10 aylık bir yönetim kurulu üyeliğimiz var. Ben şahsım adına bu 10 aylık sürede başarılı bir şekilde yürüttük. 24 Haziran seçimlerinde AK partili bir belediyeye rağmen Ödemiş'te başarılı bir seçim geçirdik. Geçtiğimiz seçimde yönetim kurulumla gençlik kollarımla kadın kollarımla canla başla çalışarak iyi sonuçlar elde ettik. Fakat süre geldiğimiz yolda bu belediye başkanlığı aday adaylığı süreci olsun, adayları birleştirmede olsun, adayları bir araya getirmede olsun hepsini bir araya getirerek, hepsiyle ılımlı olumlu bir tavır sergiledik. Örgütü dimdik ayakta tuttuk. Ne var ki bu yaşadığımız süreç içerisinde mevcut belediye meclis üyesi adayları listesi oluşturulurken elle almış olduğumuz aday listesiyle Ankara aday listesiyle biz mutabakata  varmış adayla birlikte  listenin dışında  genel merkez örgütümün yönetimim dışında kararlar almasından dolayı, örgütten gelen yönetimden gelen arkadaşlarımızın liste içerisinde yer almamasından dolayı yönetim kurulu ve şahsımın onuru ve gururu ile oynanmıştır. Biz her ne pahasına olursa olsun bu süreç dâhilinde CHP bayrağını şimdiye kadar hiç terk etmedik terk etmeyeceğiz. Bu çalışmalarımızı yine aynı şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak şahsım liyakattın olmadığı ortamda onurum ve gururum incildiği için başkan adayını rahatlatmak için bugün itibariyle yönetim kurulu üyeliğim ve ilçe başkanlığı görevimden ayrılma kararı aldım. Bu kararım tamamen kendi şahsım tarafından alınmış bir karardır. Bu kararımın da arkasında duruyorum. Şahsımın ve İlçe yönetimin yok sayıldığı yerde başkanlık koltuğunun bir anlam ifade etmediğini düşünüyorum. Bizler 30 yıldır CHP'nin içerisindeyiz. Bundan sonra kimliğim değişmeden CHP çatısı altında örgütüm arkasında olacağım. Üyeliğim devam edecek sadece yönetim kurulu ve ilçe başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi.
Kiremitçi, CHP örgütünün ayakta olduğunun altını çizerek kendisinin de bu makamda bir sembol olduğunu ifade etti. Kiremitçi sözlerini şöyle sürdürdü ; “CHP bu seçimi kazanacaktır. Buna inancım tamdır. Ancak yönetim kurulumu ve şahsım yok sayıldığı için görevimden istifa ediyorum. Şuan benim dışımda 5 kişi daha istifa ediyor. Dünkü süreç sonrasında gençlik kollarımız tamamen istifa etti. CHP gençlik kollarının da beklentileri vardı. Kadın kollarımız ve gençlik kollarımız tamamen istifa etti. Kadın kolları başkanımızın ve üyelerimizin istifa nedenleri, kadın kolları başkanımızın ve gençlik kolları üyesi arkadaşlarımızın meclis listesinde ön gördüğümüz sıralamanın dışında yer aldığı için istifa etmişlerdir.  Yönetim kurulu ile hazırlamış olduğumuz listenin arkasında duramadık sonuçlar bundan kaynaklanıyor. Bu istifanın parti tabanına yansıyacağını sanmıyorum. 1 Ekimden beri genel merkezden adaylık sürecinin başlayacağını bekliyoruz.  1 Ekimden beri 8 tane kaybedilen ilçe adayı açıklanması gerekiyordu. Fakat bu süreç o kadar çok gecikti ki, biz 4 Ocak'ta dahi adayımızı çıkartamadık.16 Ocakta adayımız açıklandı. Daha sonra 28 Ocakta tekrar bir aday değişikliği oldu. Tabi ki bu bizim sinerjimizde bir takım sıkıntılar yarattı. Bu sinerji beli bir noktada duran noktaya geldi. Bu sinerjiyi tekrardan harekete geçirmek için çabamızı gösterdik. Ancak hiçbir şekilde yaşamadığımız bir seçim atmosferi yaşıyoruz.  Şimdiye kadar İttifakla birlikte biz yerel seçim yaşamamıştık. Bu yerel seçimde bir ilk yaşayarak ittifak yaptık. Biz bu ilki başardık.24 Hazirandaki başarıyı biz yerel seçimde de başarırız. Genel merkeze biz kaygılarımızı ve umudumuzu anlattığımızda izah edemedik. İsterdim ki  genel merkezimiz ilçe örgütlerini il yönetimini yok saymayıp bizlerle birlikte hareket dilmesini  merkezden gelen listeyle ilçe yönetimin listesinin örtüşmesini isterdim bu doğrultuda olmasını beklerdim. Ama bu doğrultuda bir liste yöntem gerçekleşmedi. Bunun gerçekleşmemesinden dolayı geldiğimiz nokta budur. Ödemiş'te seçim atmosferi devam edecektir. Benden sonra gelecek başkan adayını da İzmir İl başkanlığı yönetim kurulundan birini getirecektir” dedi.
 CHP İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi'nin istifası ilçede bomba etkisi yarattı. Kiremitçi, ilçe başkanlığı döneminde partiye araç kazandırmıştı. Kiremitçi'nin istifası sonrasında gelecek tepkiler ise merak konusu oldu. Dün akşamda CHP gençlik kolları üyeleri toplu halde istifa ederek genel merkezin hazırladığı listeye tepki göstermişlerdi.
Haber : Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.