Ödemiş 14. Agroexpo Tarım Ve Hayvancılık Fuarı’nda

Ödemiş 14. Agroexpo Tarım Ve Hayvancılık Fuarı’nda

Ödemiş 14. Agroexpo Tarım Ve Hayvancılık Fuarı’nda

 

 

 

Türkiye’nin en büyük tarım ve hayvancılık fuarı İzmir’de devam ediyor. Yaklaşık 70 ülkeden 2 bin 500 firmanın katıldığı fuarda, yeni tarım ve hayvancılık teknolojileri görücüye çıktı. 

Ödemiş Ticaret Borsası tarafından İzmir tarım fuarına götürülen 22 Ödemişli çiftçi yeni tarım ve hayvancılık teknolojilerini yakından inceleyerek bilgi alışverişinde bulundu. Üreticiler,fuarda stant açan Ödemiş firmalarına da ziyarette bulundu.

Ödemişli çiftçiler artan tarım maliyetlerine karşın, tarımda verimi artıran ve maliyeti düşüren yeni ürünler hakkında bilgi edindiler. Tarım fuarında düzenlenen, Teknolojik çiftlikler, sürdürülebilir tarım, insansız hava araçlarının tarımda kullanımı gibi başlıklarla çeşitli seminerlere katılım gösteren üreticilere, traktör lansmanları, tarım makinaları inovasyon sunumları, süt hayvancılığı eğitimi, koyun, keçi ve boğa ırk tanıtımları yapıldı.

Renkli görüntülerin yaşandığı 14. İzmir Tarım ve hayvancılık fuarında firmaların animasyon figürleri ilgi topladı. Tv Dizisi Çocuklar duymasında ki “Çaycı Hüseyin” rolüyle gönüllere taht kuran Alparslan Özmol fuarda ilgi topladı. Özmol ile fotoğraf çektirmek isteyenler adeta birbirleriyle yarıştılar. Fuara aileleri ile birlikte katılım sağlayan çocuklar firmalar tarafından fuar stantlarının önüne kurulan heykeller ve traktörlerle fotoğraf çektirdiler.

Tarım fuarına katılan ziyaretçilere firmalar tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu. İzmir Tarım Fuarına İzmir Köykoop standında Ödemiş Gereli Kooperatifi, Kiraz İğdeli Kooperatifi yer alırken , Bademli Kooperatifi, Dumanlı ,Güven, Özbudak, Parlar gibi kuruluşları tarım fuarındaki yerlerini alarak Ödemiş’i temsil ettiler.

İzmir İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocağa fuardaki İzmir İl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği stanttın da misafirleri kabul ederek görüş alışverişinde bulunduk. Kocaağa’yı fuarın birinci gününde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ziyarette bulunarak görüş alışverişinde bulundu.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanların maliyet artışından yakındığı bir dönemde düzenlenen fuarda en fazla ilgiyi maliyet düşürücü teknolojiler görürken bazı üreticiler fuarın diğer yıllara oranla daha durgun olduğunu söylediler.  Fuar İzmir’de düzenlenen 14. Agroexpo Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda 600 milyon doların üstünde bir iş hacmi oluşması bekleniyor.

Haber: Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.