Ödemiş'teki Kadın Cinayeti Davasının Yankıları

Ödemiş'teki Kadın Cinayeti Davasının Yankıları

Ödemiş'teki Kadın Cinayeti Davasının Yankıları

1990 yılı doğumlu Müzeyyen Laçin'in 13 Mart 2018 günü Tire ilçesinde öldürülmesi nedeniyle açılan kamu davasının ilk duruşması, 23 Kasım 2018 Cuma günü Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılmıştı. Kızlarının katledilmesinden dolayı perişan bir halde Ankara'dan gelerek duruşmaya katılan acılı anne ve baba, duruşma süresince sakinliklerini korumaya çalışsalar da, üzüntüleri yüzlerinden okunuyordu.   
MÜDAHİL ANNE ADALET ÜRKMEZ'İN AVUKATI BÜLENT SARI : “KADIN CİNAYETLERİ, TOPLUMUN KANAYAN BİR YARASI” 
Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden kamu davasında, öldürülen Müzeyyen Laçin'in annesi Adalet Ürkmez'in vekili olarak yer alan Avukat Bülent Sarı, ülkemizdeki kadın cinayetlerinin sadece hukuksal açıdan değil, sosyolojik ve birçok yönden incelenmesi gerektiğini söyledi. Dünya ortalamasına göre, erkekler tarafından öldürülen kadın sayısında ciddi rakamlar görüldüğüne dikkati çeken Avukat Bülent Sarı, “Hangi sebeple olursa olsun, her şeyden önce kadın ile erkek arasındaki fiziksel güç farkı gözetildiğinde, kadın cinayetlerinin görülme sıklığı, ilerisi için tedirgin edici boyutlara yaklaşmaktadır. Bir insanın en kutsal ve önemli hakkı olan yaşama hakkının bir başka insan tarafından engellenmesinin, kabul edilebilecek bir yönü yoktur. Kadın cinayetleri, içinde yaşadığımız toplumun kanayan bir yarasıdır. Aile Bakanlığı ve bazı kurumların bu konuda yoğun çalışmaları olduğu biliniyor. Bu olayların sebepleri ayrıntılı olarak araştırılmalı, önlenmesi ya da azaltılması için yapılması gerekenler tespit edilmelidir.” dedi.   
MAĞDUR AİLEYE DESTEK BÜYÜYOR 
Son dönemlerde ülkemizin farklı yörelerinde sıkça görülen kadın cinayetlerine Müzeyyen Laçin'in öldürülmesiyle bir yenisinin eklenmesi, kamuoyunda da büyük tepki aldı. Mağdur aileye destek olmak ve kamu davasına müdahil olarak katılmak için Ödemiş'e gelen İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel ve beraberindeki 12 kişilik yönetim kurulu heyetinin davaya katılma talebi mahkemece reddedilirken, İzmir Barosu, davayı takibin ve mağdur aileye desteğin süreceğini açıkladı. Duruşmanın medyada duyulmasından sonra çok sayıda sivil toplum kuruluşundan da, mağdur aileye destek açıklaması geldiği bildiriliyor.   
Haber : Özlem Tekin

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.