Develer Havuttandı Güreşmeye Hazırlar

Develer Havuttandı Güreşmeye Hazırlar

Develer Havuttandı Güreşmeye Hazırlar

19. yüzyıl başlarına dayanan Deve Güreşlerine sayılı zamanlar kala Ödemiş’te de hazırlıklar başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Ödemişli deveci  Helvacı Mehmet Atok evinde verdiği mevlit ile Deve Havutlama töreni yaptı.

Türk kültürünün geleneksel etkinliklerinden biri olan deve güreşleri  sezonu açılırken,. Ödemişte 31 yıldır devecilik kültürüyle ilgilenen Helvacı Atok un Yiğit adındaki devesini havutlama törenine Ödemiş Belediye başkanı Mahmut Badem, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi katıldı.

Helvacı Mehmet Atok bir devenin 20 yaşına kadar güreşeceğini belirterek şunları söyledi ; "Devecilik atalarımızdan bizlere kalan önemli bir Yörük kültürüdür. Biz bu kültürü yaşatmak gençliğe aşılamak için kendimiz bu işe gönül verdik. Ben 31 yıldır deve bakıyorum ve bu güreştiriyorum. Ben bir ara bu çalışmaları bıraktım. Oğullarım bu kültüre yeniden merak sarınca tekrar deve aldık. Dört tane devemiz var. Devecilikle uğraşımız 900 yıl öncesine dayanıyor. Her yıl biz develeri havutlarken bir mevlit programı yapıyoruz. Bunu ölenlerimize .şehitlerimize ve Türkiye'miz için yaptığımız bir hayır etkinliğidir. Havut giydirmede önem develerin ağızları bağlanıyor. Bu nedenle güreşirlerken, birbirlerine zarar veremiyorlar. Güreşirken havuttun çok önemi var. Güreş esnasında develerin birbirlerine zarar vermesine engel olur. Develerin boyunları çok güçlüdür. Bu bizim geleneğimiz göreneğimizdir. Güreşmesinde faydası çoktur. Güreş esnasında ayırmaya çalıştığınız devleri çıplak olarak ip atım ayıramazsınız bunu ancak bu havutla yapabilirsiniz. Deve güreşleri sezonumuz 18 Kasım’da  Işıklı’da başlayacak. Bundan sonra Martın 24 kadar hava şartlarına bağlı olarak devam edecek. Devecilik söylediğim gibi bir deve kültürüdür. Biz bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Deve güreşlerimizin camiamıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan deve güreşleri tarihi ise şöyle belirlendi ; "18 Kasım; Işıklı, Yalıkavak, 25 Kasım Karpuzlu, Bafa, Atça, 02 Aralık; Koçarlı, Bozyurt, Güllük, Turgutlu, 9 Aralık; Didim, Köşk, Ulucak, Bergama, 16 Aralık; Buharkent, Hacıaliobası, Kemalpaşa, Bayındır, 22 Aralık Cumartesi; Aydın, 23 Aralık; Aydın, Dikili, Pelitköy, Demre, 30 Aralık; Çine, Kuşadası, Kumluca, 06 Ocak; İncirliova, Bodrum, Harmandalı, Ayvalık, 12 Ocak Cumartesi; Germencik, 13 Ocak; Germencik, Menemen, 20 Ocak; Yatağan, Selçuk, Çanakkale, 27 Ocak; Sultanhisar,, Selimiye, Tire, Burhaniye, 02 Şubat Cumartesi; Akçova, 03 Şubat; Söke, Yenipazar, Torbalı, Biga, 10 Şubat; Kuyucak, Milas, Ödemiş, Umurbey 17 Şubat; Nazilli, Çine 24 Şubat; Bozdoğan Salihli 03 Mart; Köşk, 17 Mart; Ortaklar, 24 Mart; yazıdere ve Karacasu olarak belirlendi.

 

Haber : Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.