CHP Ödemiş’ten Andımız Çıkışı

CHP Ödemiş’ten Andımız Çıkışı

CHP Ödemiş’ten Andımız Çıkışı

Türk Eğitim Sen tarafından açılan davanın sonuçlanmasının ardından ,Danıştay 8.dairesi öğrenci andının okullarda yeniden okutulması kararına bazı AK Parti  milletvekillerinden tepki gelmişti.

Yapılan açıklamalara kamuoyunda birçok tepkilere neden olurken bir tepkide CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi ’den geldi. Kiremitçiye basın açıklamasında önceki dönem İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Musa Çam, belediye başkan aday adayları Mehmet eriş Cumhur Şener, Remzi Boyacıoğlu eşlik etti. Kiremitçi ve CHP ilçe örgütü basın açıklaması öncesinde hep birlikte andımızı okudular.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANMIYORLAR”

Kiremitçi partide düzenlediği basın toplantısıyla bir açıklama yaptı. Kiremitçi yaptığı açıklamada şunları ifade etti ; “ Mevcut iktidarın, FETÖ ve PKK terör örgütleriyle kol kola hareket ettiği bir dönemde, bir yönetmelik çıkararak 1933'ten beri okunmakta olan Andımız'ı kaldırdığını biliyoruz. 5 yıl sonra Danıştay bir sendikanın talebi üzerine karar aldı. Ve bu kararı iptal etti. Bazı AKP yöneticileri çıktılar, 'Ülkeyi Danıştay mı yönetecek?' mealinde açıklamalar yaptılar. Bunların kuvvetler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne inanmadığını defalarca söyledik. İşlerine geldiği zaman 'bağımsız yargı' deyip arkasına sığınıyorlar, işlerine gelmediği zaman yargı kararlarına demediklerini bırakmıyorlar.”

“DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DENETLEMEK İÇİN VARDIR”

Kiremitçi sözlerine Danıştay’ın yürütmeyi denetlemek için var olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti ; “Danıştay yürütmeyi denetlemek için var. Danıştay bunların yanlışlarını düzeltince hemen ayağa kalkıyorlar. Çünkü tek adam yanlış yapmaz, kendi kararından başkasını tanımaz, tek adam rejimi budur. Danıştay'ın bir kez daha hatırlattığı gibi Atatürk milliyetçiliğini esas alan Andımız herhangi bir etnik kökeni dışlamaz. Kimseyi ayrıştırmaz. Andımız ülke bütünlüğü içinde vatan, Cumhuriyet ideallerini barındırır. Saygı ve sevgi kavramlarını içselleştirir. Kalkınma hedefini simgeler. Hukuk varsa Andımız tüm okullarda yeniden okutulmaya başlanacak. Hiç unutulmasın; büyük devletler gelenekleriyle yaşar. Madem bu kadar yaygara kopartılıyor. AK Parti Genel Başkanı ve yöneticileri Andımız'ın neresine karşı olduklarını açıklamaları gerekmektedir.”

Haber : Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.