Kiraz’a Yeni Çehre

Kiraz’a Yeni Çehre

Kiraz’a Yeni Çehre

Kiraz’ı hem taşkın riskinden kurtarmak hem de ilçeyi modern bir görünüme kavuşturmak amacıyla DSİ tarafından başlatılan Kiraz Çayı Islah Projesinde ilk aşama tamamlandı. 2. aşamaya geçildi.

Projenin ilk aşamasında 6.5 kilometrelik dere yatağı ıslah edilirken; 2 aşama kapsamında 36.000 m3’lük taş tahkimatı yapılacak.

İzmir’de son 15 yılda 93 dere ıslah çalışması tamamlayarak 83 meskün mahal ve 113 bin 280 dekar araziyi taşkın riskinden kurtaran DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, Kiraz Çayı üzerinde yaptığı çalışmalarla da ilçenin çehresini değiştirdi.

6.5 KM’LİK DERE YATAĞI YENİDEN DÜZENLENDİ

Kiraz’ı hem taşkın riskinden kurtarmak hem de moden bir görünüme kavuşturmak amacıyla başlatılan Kiraz Çayı Islah Projesi’nin ilk aşaması tamamlandı. 6.5 kilometrelik hatta şev düzenlemesi ve dere yatağı temizlik çalışmaları bitirildi.

Hisar Mahallesi’nden başlayan projenin ilk ayağında çalışmalar ilçe merkezi, Şemsiler, Arkacılar, Yağlar mahallelerinde devam etti.  Kiraz Çayı’nın  6.5 kilometrelik kısmında sağlı sollu toplam 13 kilometrelik alan yeniden düzenlendi.  190 hektar arazide taşkın riski minimize edildi.

TAŞ TAHKİMATINA BAŞLANDI

3 Bek-hoe Ekskavatör, 2 dozer, 1 grayder, 1 silindir ve 5 kamyon olmak “12” aracın çalıştığı projenin 2 aşaması ise Kiraz Çayı’nın iki yakasına yapılacak 36.000 m3 taş tahkimatını kapsıyor. Ekim ayı başında başlatılan çalışmalarda şu ana kadar 200 metrelik alana 1836 m3’lük tahkimat yapıldı

Kiraz Çayı Islah Projesi kapsamında DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekipleri 2 milyon 500 bin m3 kazı, 2 milyon m3 taşıma ve 36 bin m3 yükleme yapacak

 

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.