Şenoyar’la Aday Adaylığı Üzerine

Şenoyar’la Aday Adaylığı Üzerine

Şenoyar’la Aday Adaylığı Üzerine

HAKAN ŞENOYAR “80 BİN VATANDAŞIN BAŞKANI OLMAK İÇİN ADAY OLDUM”

Yerel seçim adaylarının teker teker sahneye çıktığı CHP’de hareketli günler yaşanıyor. Tire CHP İlçe Başkanı Hakan Şenoyar geçtiğimiz günlerde görevinden istifa ederek, başkanlık yolunda ilk adımı atmış Tire Cumhuriyet meydanında yaptığı açıklamada ise Şenoyar’a 3000 kişiye yakın Tireli eşlik etmişti.

CHP’li Şenoyar’ı geçtiğimiz gün ziyaret ederek aday adaylığı süreciyle ilgili sohbet ettik. Şenoyar’da gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

“ BARDAĞIN BOŞ YANINI DEĞİL DOLU YANINA BAKACAĞIZ”

Şenoyar, yaptığı açıklamada çok sayıda Tireli ’den aday olması için baskı geldiğini belirterek şunları söyledi ; “Öncelikle adayım demekle aday olunmuyor. Önce aday adayı oluyorsunuz. Bu konuda kamuoyunda gerekli araştırmalar yapıldı. Bu yönde talepler geldi. CHP ilçe başkanı olurken kendimde böyle bir yola gireceğimi bilmiyordum. Ama gittiğimiz her köyde yerelle  ilgili sıkıntıları canlı yaşayanlardan biriyiz. Buna zaman zaman il yöneticileri de dâhil oldu. Bizim hiçbir şekilde kendi belediyemizi eleştirmek gibi bir kaygımız olmadı. Sadece kamuda halkın tepki göstereceği bir iki etkinlik oldu. Peşrefli mahallesinde tuvaletinin yanına Atatürk büstü yapılması gibi, bu konu basına yansıyınca burasıda benim köyüm olunca ben olaya o noktada müdahil oldum. Sonrasında benim dediğim şartlarda köyün zeminine uygun olarak soruna çözüm bulduk. Köye daha güzel bir yapı kazandırarak, Köylülerin teşekkürlerini de aldık. Biz insanların başarısızlıklarından ziyade, başarılarını takdir edip, bardağın boş yanını değil, dolu yanına bakarak onun üzerini nasıl doldurabiliriz onun siyasetini yapmak istiyoruz.”

“YIKICI DEĞİL YAPICI ELEŞTİRİ OLMALI”

Eleştirilere açık olduğunu ifade eden Şenoyar ; “Bize de zaman zaman eleştiriler geldi. Eleştiri yapan partiliyse yıkıcı değil yapıcı eleştiri olmalıdır. CHP’nin 92 yılında kurucu gençlik kolları başkanlığı yaptım. Bu partide biz çok hancı olduk. Ama çok yolcu gördük. Hancı olurken herkesi de misafir etmek gibi bir tevazuumuz oldu. Dolayısıyla bizde insan ayrımı yoktur. Ama partinin bir liyakat sistemi olmalı biz bu liyakat ta önem veren kişileriz. Çünkü biz o partinin mutfağından gelenlerdeniz. Siyaseti CHP’de başladık. CHP’de doğduk, büyüdük, CHP’yi büyüttük. Başka siyasi partiler çatısı altında hiçbir zaman CHP’mize karşı mücadele vermedik. Ben CHP’nin rozetiyle köylerde oyları artırdım.2007 yıllına kadar 29 tane dağ köyünde Cumhuriyet tarihinde 290’dan fazla oy almamışız. Ben 2007 yıllında bu köylere girip örgütlenerek, oyları 4800 çıkarttım. Bu 4800 oyun en 3500 kemikleşti. Hakikaten CHP’ye oy veren bir seçmen kriteri ortaya koyduk. Biz çok köy geziyoruz. Düğünlere cenazelere katılıyorum.2007 yılından bu yana aday olmam için yöneltilen sorulara bizim mevcut belediye başkanımız var. O işle için daha çok zaman var dedim. Ama yerel seçimler yaklaştıkça muhtarlardan sivil toplum kuruluşlarından halktan, delegelerden ve üyelerden, ve AKP, MHP İYİ parti seçmeninden aday olmam için talep geldi. Ben tüm toplum kesimlerine açık bir insanım ve tüm toplumu da kucaklayabilecek bir yapıya sahibim. Taleplere baktığımda benden başka kazanacak bir aday görmüyorum. Eğer görseydim kesinlikle aday olmazdım. CHP’ye hiç kimse emek vermediğimi söyleyemez. Bugün CHP’de 2000 üye var bu 2000 üyenin 1600’de benim imzam var. CHP’ye üye kazandırıp, üyeleri CHP’ye oy verdirecek bir yapı oluşturdum. Tarihinde CHP’ye girmeyen en az 1000 kişi CHP’ye girmeye başladı. Hareketli samimi bir örgüt yapısı ortaya çıktı. İnsanlar iktidardaysa hele hele yerelde iktidarsa arkasından taşlayacak olan çok olur. Zaten sizi taşlamıyorlarsa doğru işler yapmıyorsunuz demektir. Önemli olan seni 40 kişinin taşlaması değil 40 bin kişinin takdir etmesidir. Buda doğru yolda olduğunuzu gösterir.”

“KADIN ÜYE SAYIMIZI ARTIRDIK”

Kadın üyelerin sayısını artırarak Tire’yi siyaset okulunu çevirdiklerini ifade eden Şenoyar ; “partide çalışan kadın üye sayımız 15 geçmezken geçtiğimiz günlerde partimize 100 kadın üye oldu. Hiç siyaset sahnesine girmeyen insanları siyaset sahnesine kattık. Tire’yi adeta bir siyaset okuluna çevirdik. Bu süreçte özelikle sağ kökenli köylerden aday olmam için talepler geldi. Aday olan arkadaşlarımızda emektar arkadaşlarımızdır. Ali Doğu Bayındırlıdır. Tireye artı ve eksisini bilemem. Burak Alp Esen gençlik kollarındandır. Siyasete ara vermiştir. Ama  sevdiğimiz bir arkadaşımızdır. Tayfur Çiçek hocamız, Anavatan, Demokrat partiden CHP’den sonrası yine inşallah CHP’li olmaya devam eder, onu bilemeyiz. Ama kendisine saygımız sonsuzdur. Bu seçimi biz kendimizin kazanacağını inandığımız için aday adayı olduk. Bana aday adayı olup olmayacağım konusunda sorular geldi. Bende anket yaptırdığımı söyledi. Anket sonuçları geldi. Seçmen kriterlerine göre 65.500 seçmenimizin hepsinin siyasi görüşünü biliyoruz. Hiçbirini siyasi görüşüyle yargılamıyoruz. Hepsi bizim vatandaşımızdır.65 bin seçmen 80 binde nüfus var biz 80 binin başkanı olmaya aday adayıyız.”

“HEDEFİMİZ TİREYİ MARKALAŞTIRMAK”

Aday adaylığı açıklamasında “Köylü Milletin Efendisidir” sözlerini ifade eden Şenoyar, projelerinde Tireli çiftçilere üreticilere yönelik bir kalkınma modeli üzerine projelerin olacağını söyledi. Şenoyar Tire’nin kentsel sorunlarının olduğunu belirterek şöyle devam etti ; “ Tire’nin kentsel sorunları var. Kentimizin öncelikli sorunları var. Bizim için kentimizin öncelikli sorunları önemlidir. Biz bu sorunları içeren projeler oluşturuyoruz. Yolda yürüyemezseniz kentin problemi var demektir. Gördüğünüz insanların 10 tanesinden 8’zi işsizse o kentte sorun var demektir. Ama biz bunları eleştiriden ziyade biz bunların daha iyisini yapacağız diye adayız. Biz mevcut yönetim kötü demiyoruz. Tire iyinin iyisine layık üretkenden daha üretkene layık diye iddiamız var. 30 ilçe içerisinde markalaştırabileceğimiz bir kent yaratmak istiyoruz. Birbirimizi eleştirmeden mevcut belediye başkanımızı eleştirmeden nasıl en iyi hizmet yaparız ona bakmalıyız. Biz buna endekslenmeliyiz. Bizim düşmanımız çok bize düşman olan çok, hizmet bağlamında bize düşman olana da hizmet vereceğiz. Bize oy verene de vermeyene de hizmet edeceğiz.”

Şenoyar, sorumuz üzerine aday adaylığı açıklamasında kendisini tebrike gelen AK Parti yönetimiyle ilgili de şunları söyledi ; “ AK parti İlçe başkanımız benim bir kardeşimdir. Kendisi şahsına hiçbir söz söylemem. Beni Ak partililerde seviyor. Kendisi saygılı efendi bir kişiliktir. Siyaset bir dik duruş sanatıdır. Haksızlıklar karşısında ses çıkarma sanatıdır. Halkının cebine girenle çıkanı yapma sanatıdır.” dedi.

Ödemiş Kent Gazetesi olarak Tire CHP Aday adayı hakan şenoyar’a bize vakit ayırdığı için teşekkür ederiz” dedi.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.