TİRELİLER AYAKLANDI

Tire’nin Başköy Mahallesi sakinleri ayaklandılar.

 

Tire’nin Başköy Mahallesine jeotermal kaynak aramak için sondaj çalışması başlatmak isteyen bir firma İzmir Valiliğine başvuruda bulundu. Bunun üzerine Başköy mahallesi sakinleri bu başvuruya tepki gösterdi.

Başköy Mahalle meydanında toplanan Tireliler başvuruyu protesto ederek basın açıklamasında bulundular. Başköy Mahallesi sakinlerine sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri tepki verdi.

Köy meydanında toplanan vatandaşlar 'Devlet bize sahip çık', 'Başköy'de zehir istemiyoruz', 'Ekmeğimize dokunmayın' ve 'İnadına üreteceğiz' yazılı pankartlarla olayı protesto ettiler.

ESKİYÖRÜK “Su yoksa yaşam yoktur.”

Grup adına bir açıklama yapan Tire Süt kooperatifi başkanı Mahmut Eskiyörük, şunları ifade etti  ; “jeotermal enerji ülkemiz için gerekli ama planlama yapılırken yer seçimine dikkat etmek gerekir. Jeotermal kuyularının tarım alanlarında açılması büyük felaketlerin başlangıcı olur. Geçmişte aynı sorunlar Aydın sınırları içerisinde olan Germencik İlçesinde yaşanmıştı. Tarımla, üreticinin hayatıyla, ekolojik sistemle ilgili kararlar alınırken deneme, yanılma şansımız yoktur. Tarımla kumar oynanmaz. Jeotermal enerji üretilmesine önem verilmeli ancak içinde yaşadığımız çevreyi yok edecek, yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan gıda üretimini ortadan kaldıracak bir riski kabul etmemiz mümkün değil. Buralarda açılacak kuyular, insanlığı katletmek anlamına geliyor. Sondaj sırasında yeterli önlem alınmadığı takdirde; yeraltındaki akışkanın çok yüksek basınçla yüzeye çıktığı ve içindeki bütün zararlı minerallerle patlamalara neden olduğu biliniyor. Özellikle 2012'de Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Alkan köyünde art arda yaşanan patlamalar, buna örnek gösteriliyor. Böylesine riskli bir çalışmanın Türkiye'nin en değerli tarım ürünlerinin yetiştirildiği bölgelerde yapılması hem insan hem çevre açısından büyük tehlike arz ediyor. Su yoksa yaşam yoktur. Böylesine hassas bir konuda önlem zinciri oluşturulmadan yapılan çalışmalar pimi çekilmiş bombayla oymaktan farksızdır. Biz de, İzmir Tarım Grubu Temsilcileri olarak çalışmaların derhal durdurulması için karar alıcılara çağrıda bulunuyor ve konunun takipçisi olacağımızı bildiriyoruz. Bu dünya hepimizin, katledilmesine izin vermeyeceğiz" d” ifadelerini kullandı.

Tire Başköy mahallesine jeotermal kaynak aramak için yapılan ÇED başvurusu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşındı.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi olan Murat Bakan, projeye ÇED olumlu görüşü verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. CHP'li Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, "Toprağın sıyrıldığı bölgede incir ve zeytin ağaçlarının kuruyacağı tartışmasız bilimsel gerçek iken mülki idare bu işleme nasıl izin vermiştir" dedi. Sondaj çamurunun hangi koşullarda nerede depolanacağını da soran Bakan, soru önergesinde şu soruları yöneltti: "Projenin çevreye vereceği zarar nasıl önlenecektir? Jeotermalden enerji üretimi esnasında açığa çıkan buhar ve akışkanların çevrede yaşayan insan, hayvan ve bitkiler üzerinde zararları tartışmasızdır. Bakanlığınız JES'lerden enerji üretimi planlamasında doğa, insan, tarım, çevre ve ekolojik dengeyi dikkate almakta mıdır?" sorularını yöneltti.

HABER : Ayşe Akyüz –Emine  Toktaş

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.