BAKAN ERSOY DAN ÖDEMİŞ ZİYARETİ

BAKAN ERSOY DAN ÖDEMİŞ ZİYARETİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Ödemiş gelerek Lübbey ve Çamyayla Mahallelerini ziyarette bulundu.

BAKAN ERSOY DAN ÖDEMİŞ ZİYARETİ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Ödemiş gelerek Lübbey ve Çamyayla Mahallelerini ziyarette bulundu.

Bakan Ersoya İzmir Valisi Erol Ayyıldız , Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu,Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem,AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Ramazan Şerif Delibalta eşlik etti.

Son dönemde ulusal basında sık sık gündeme gelen terk edilmiş Lübbey Mahallesinde incelemelerde bulunan Bakan Ersoy ziyareti Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda  gerçekleştirdiğini söyledi.Bakan Ersoy ,Lübbey Mahallesini koruma amaçlı imar planına alacaklarını söyledi.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy,ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamamada şunları ifade etti "Sayın Cumhurbaşkanımız fark etmiş. Özellikle beni aradılar, hızlı bir şekilde çalışma yapmamız için. Ben de geldim ve yerinde gördüm.Lübbey bir sit alanı, onunla ilgili bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Öncelikle inceleme yapacağız hızlı bir şekilde. Çalışmalara başlamadan ben de gelip görmek istedim. Planlarla ilgili bakanlığımız da katkıda bulunacak. Kamu ile ilgili kısmını keseceğiz, yatırımcının önünü açmış olacağız. Yerleşik halkın ihtiyacı var. Yerleşik halkın hızlı bir şekilde rölöve etmesi için önünde engel kalmış olacak. Burayı kazandırmış olacağız. Köyden çok kültürün korunması lazım. İnsanlar burayı terk etmiş. Yapacağımız çalışma inşallah bölgeye örnek teşkil edecek. Diğer köylere de öncü olacak. Belki göçün önüne geçmiş olacağız. Tersine göç bile olabilir. Yatırım yapıldıktan sonra oradan ayrılan insanlar geri döner" diye konuştu. Köydeki evlerin aslına uygun restore edileceğini belirten Bakan Ersoy, önce evlerin rölövelerinin çıkarılacağını, ardından da projelerinin hazırlanacağını kaydetti. Ersoy, "Anıtlar Kurulu’nun öngördüğü şekilde aslına uygun olarak yapılacak. 44 yapı var. 4 de sosyal yapı var. O bir başlangıç zaten. Zahmetli ve maliyetli bir iş. Onu bakanlık olarak biz üstleneceğiz. İzmir Valiliği’nden de katkı alarak destek projesi hazırlayacağız" dedi
Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ise bakanlığın katkıları ile yöreyi adım adım ayağa kaldırmayı planladıklarını söyledi.Badem, " Bakanımızla Birgi ve Bademli mahalleleriyle ilgilide görüş alışverişinde bulunma şansı yakaladık.Bu süreç içerisinde Ödemiş olarak ikinci bakanımızı ağılama fırsatı yakaladık.Ödemiş için önemli bir süre olduğunu düşünüyorum" dedi.

Haber :Ayşe Akyüz

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.