Ödemiş’ten İnce Dokunuş

Menderes mitinginin ardından Ödemiş’e gelen İnce Hükümet Konağı önünde toplanan kalabalığa seslendi.

 

Ödemiş’ten İnce Dokunuş

 

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları için geldiği İzmir'deki ilçe turlarına, Menderes'ten başladı.

Menderes mitinginin ardından Ödemiş’e gelen İnce Hükümet Konağı önünde toplanan kalabalığa seslendi. İnce’yi Ödemiş’te yoğun bir kalabalık karşıladı.

İnce, tezahüratlar eşliğinde girdiği Hükümet Meydanı önünden sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşamadığını dile getirerek başladı. İnce sözlerine Erdoğan’ı eleştirerek devam etti.

“BEN OTOMOBİLİN BEYNİNİ YAPACAĞIM”

İnce “ Erdoğan diyor ki ben yerli otomobil yapacağım Muharrem İnce buna karşı çıkıyor. Onu bir açayım sizlere bir otomobili yapmak iki otomobili yapan robotu yapmak üç otomobili yapan robotun yazılımını yapmak artık teknoloji değişti. Senin anladığın anlamda bir otomobil yapmak geri teknoloji artık,30 yıl öncenin teknolojisi sen çağın gerisinde kalmışsın. ”dedi.

İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ödemiş’ten Yanlış yapıyorsun diye seslenerek sözlerine şöyle devam etti ; “ Ben otomobil istemiyorum ben elektrikli otomobil istiyorum dedi. Yanlış yapıyorsun. Yanlış yapıyorsun hep yanlış yaptığın gibi bak anlatayım nasıl yanlış yapıyorsun. Erdoğan diyor ki ben otomobilin kaparosunu, direksiyonu yapacağım Ben de diyorum ki ben otomobilin beynini yapacağım diyorum” ifadelerini kullandı.

İnce, korumalarına seslenerek “Biraz daha aşağı inin koruma polisine gerek yok Millet beni korur” dedi

İnce, Erdoğan ile anlaşamadıkları bir konunda olduğunu belirterek bunun yan yana açılan AVM’ler olduğunu söyledi. İnce “İki Kilometre çapında Beş tane AVM yan yana açılıyor. Gömlekçide aynı AVM’lerde yan yana 5 tane açıyor. Gömlekçi 5 tane dükkân kirası veriyor. Vatandaş 10 liraya alacağı gömleği 50 liradan satın almak zorunda kalıyor. Bir AVM 100 Milyon dolar 5 AVM 500 Milyon dolar yapar. Bir AVM açsan geriye kalıyor 400 bin dolar 20 milyon dolara bir fabrika kurulur.400 milyon dolarak 20 fabrika kursan her fabrikada 2000 kişi çalışsa 40 bin kişi işe girse daha iyi değil mi birinci yanlışı burada. İkinci yanlışı ise Avrupa’ya gidenler bilir 50 kilometrede benzin istasyonu vardır. Yani 100 kilometrede 2 benzin istasyonu vardır. Bizde her 10 kilometrede var. Bir benzin istasyonu 10 bin dolar. Bir benzin 5 milyon dolar yapıyor. 100 kilometrede 50 benzin istasyonu 50 milyon dolar yapar. Peki 100 kilometre iki benzin istasyonu kursa 40 milyon dolar artar. 40 Milyon dolarla iki fabrika kursa 2000 kişi çalışsa her 100 bin kilometrede 4000 kişi çalışır. Benzin istasyonu sahiplerinde güneş enerjisi yaptırımı yaptıracağım.”

 265 STADYUMU ATATÜRK İSMİNİ SİLMEK İÇİN YAPTILAR

AK Parti döneminde 265 stadyumun yapıldığına dikkatleri çeken İnce ; “Stadyum gerekli ama fabrikamı gerekli stadyum mu ama Fabrika gerekli “dedi. İnce AKP’nin 265 stadyumu Atatürk ismini silmek için yaptığını iddia ederek şöyle devam etti ; “265 stadyumu Atatürk ismini silmek için yaptı. O 265 stadyumun çoğunun adı Atatürk’tü onları değiştirmek için stadyum yaptı. iki yandaşlara rant sağladı. Üç çocuklarımız işsiz kaldı. Stadyum dediği şey haftada iki gün çalışıyor.30 günde 24 saat çalışıyor. Fabrika 24 saat çalışıyor çocuklarımız işsiz kaldı. Erdoğan ile İnce arasındaki fark budur. Erdoğan, diyor ki tüketim Erdoğan diyor ki kanal İstanbul yani şunu yapacak kepçelere gönderecek İstanbul’u baştan aşağı yaracak imar rant girecek avanta gelecek mama gelecek. İnce, diyor ki ülkeme yatırım deyince bacası tüten fabrika istiyorum. Erdoğan İsrail’den tohum alalım diyor ben yerli ırklarımızı geliştirim diyorum.”

TARIM BAKANI FAKIBABA VATANDAŞ FAKİR BABA

İnce Cumhurbaşkanı seçilirse Çiftçiye mazotu 3 liradan vereceklerini açıkladı. İnce ; “Çiftçiye mazotu 3 liraya vereceğiz. Tarım bakanı dedi ki biz 2,5 liraya veriyoruz İncenin haberi yok dedi. Bende Uşak’ta geçtiğimiz gün bindim traktöre çektim benzin istasyonuna yanaştım depoyu doldurttum. Doldururken dedim ki bu ülkede bir yalancı var ya Muharrem İnce yalancı ya bu ülkenin tarım bakanı yalancı. Doldurdum hesabı ödeyeceğim. Bir baktım 5.72 mazot demek ki yalancı kim tarım bakanı Tarım bakanının adı Fakıbaba Milletin adı fakir baba “dedi.

Erdoğan ile arasındaki farkı “o saman ithal edecek ben yerli ırkları geliştireceğim” ifadeleri ile eleştiren İnce ; “Ben tarımı geliştirip köylüyü geliştireceğim. O domates satalım diyecek ben diyeceğim ki, tarıma dayalı sanayiyi geliştirelim hayır domates satmayacağız ya salça satacağız ya ketçap domatesi işleyerek satacağız. Zeytin satıyoruz diyor. Cumhurbaşkanı olduğumda asla zeytin satmayacağız. Zeytinyağından marka yapacağız. Zeytinyağı satacağız. KDV’si yüksek olacak. Zeytini İtalya’ya satıyoruz 1 liraya bunu misal olarak söylüyorum. İtalya onu zeytinyağı yapıp şişeliyor 15 liraya satıyor. Türkiye’de en güzel kıyafetler dikiliyor. İtalyanlar alıp kendi markalarını basıp 20 kat fiyata yine bize satıyorlar. Olmaz bu fason çalışma olmaz.”

MARKANIZ YOKSA BOŞA KÜREK ÇEKERSİNİZ

Türkiye’nin boşa kürek çektiğini ifade eden İnce ; “ Boşa kürek çekiyoruz. Çünkü bizim markamız yok. Bizim Mercedes’imiz BMW’miz yok marka üreteceğiz. Marka üretmezseniz boşa çalışırsınız. Gençler marka’ da olmayan geride olur. Sizi iyi yetiştireceğiz. Fransa’dan, Alman’dan, İngiliz’den daha iyi yetiştireceğiz. Her sene 10 milyon öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Devlet gönderecek. Türkiye’ye geleceksiniz marka oluşturacaksınız. Okulu bitirdiniz iş bulmadınız aldığınız kredi var ya 420 liralık iş bulana kadar devam edecek. 19 Mayıs’ta 500 lira gençlik 29 Ekim de 500 lira Cumhuriyet bursu bu size Türkiye Cumhuriyetinin helal parasıdır. Bu parayı size ben vermeyeceğim. Bu parayı CHP’de vermeyecek. Bu parayı devlet verecek. Şuan fakire fukaraya verilen parayı Erdoğan mı veriyor? AK parti mi veriyor? Haddine mi düşmüş. Babasının parası mı bu? ”

Küçük Menderes havzasının verimli topraklarında insan eksen insan büyür ifadelerini kullanan İnce ; “Bu kadar verimli topraklarda yoksulluk bizim kaderimiz olamaz. Bu kaderi yırtıp atacağız. Bu yoksulluğu, bunu gençlerle birlikte yapacağız. Meydanlarda bağırmayan bir Cumhurbaşkanı siz hiç meydanlarda altın satmak için bağıran sarraf gördünüz mü ? Meydanlarda üretim ekonomi diyeceğiz. Cebinizi konuşacağım. Kadın kardeşlerim mutfakta et mi kaynar dert mi kaynar siz bilirsiniz. Ocakta aş mı pişer taş mı pişer? Siz bilirsiniz. Kadınların çalışma hayatına katılımları %32 biz bunu % 50 yapacağız. Bunu nasıl yapacağız. Her mahalleye öncelikle birer kreş açarak yapacağız. Ev kadınlarını çalışan statüsüne sokacağım.”

BEBEK BEZİNDEKİ%18 KDV KALKACAK

Erdoğan, ile anne tarafından hemşeri olduklarını vurgulayan İnce ; “Erdoğan dedi ki üç çocuk yapın sonra dedi ki beş çocuk yapın. Çocuğu yapacaksın da orda işi bitmiyor ki bide diyor ki sezaryen yok. Normal doğum yapacaksın onu da karışıyor. İyide adam açsa nasıl yapacak çocuğu? Çocuk sayısı aileyi ilgilendirir.” İnce, konuşması sırasında alanda fenalaşan bir genç kızı aracına dinlemeye davet etti.

İnce çocuk bezinden alınan % 18’lik KDV oranına değinerek ; “çocuk bezinde % 18 KDV alınıyor. Çocuğun bezinden % 18 vergi alan devletten adam olmaz. Ben bunu indireceğim. Türkiye’yi nasıl kalkındıracaksın. 3B ile bir barışacağız. İki ekonomik olarak büyüyeceğiz. Üç adil bölüşeceğiz. Artık vatandaş tasarruf yapmayacak devlet tasarruf yapacak.40 Miyar dolar Suriyelilere harcamayacağım.2 milyar doları saraya yaptırmayacağım. O saraya 2 milyon dolara gitti. O sarayın parasıyla 100 bin konut yapılırdı. Kaç tane saray var biliyor musunuz? Bir Ankara’da bir saray var. Damatlar filan orada yaşıyor. İstanbul’da Dolmabahçe var Vahdettin Köşkü var.500 milyon dolarda onlara harcadı. Bir tanede 300 odalı yazlık saray yaptırıyor Marmaris’e. AK partiye Erdoğan’a oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Ankara’da İstanbul’da ailecek saraydalar. Özal’ın döneminde vardı Marmaris’ te 4 odalı vardı yetmedi. Sarayperest bir Cumhurbaşkanı.”

YA GÜNEY KORE GİBİ YA DA VENEZÜELLA GİBİ OLACAĞIZ

İnce Türkiye’ye iki sonun beklediğini ya Güney Kore gibi ya da Venezüella gibi olacağını söyledi. İnce ; “Yıl 1980 Türkiye’nin Milli geliri 2000 dolar Güney Kore’nin de 2000 dolar. Yıl 1996 Asya krizi oluyor Güney Kore iflas ediyor. İflas ediyor ama 5 büyük şirket var. Bu şirketleri devlet çağırıyor. Siz birbirinizle değil dünya ile rekabet edeceksiniz. Gücünüzü birleştirin Dünya ile rekabet edin bu şirketlerin İhracatı 250 milyon dolar Güney Kore’nin kişi başı geliri 30 bin dolar. Türkiye doların yükselişiyle 7 bin dolara düştü. Güney Kore’nin doğal kaynağı yok. Sadece eğitimle gençlerini iyi yetiştirerek 30 bin dolara yetişti. Venezüella hepsi Katolik en büyük petrol üreticisi ama devleti yöneten tek adam petrolün gelirini halka aktarayım. Halk üretmesin çalışmasın petrolün gelirini halka aktarıyor. Halk üretmiyor. Venezüella çöküyor. Şuan tuvalet kâğıdı alamıyorlar. Yani aklımızı başımıza toplarsak Güney Kore oluruz bedavadan yaşarsak tuvalet kâğıdı bile bulamayız. Karar sizin karar milletin. Bu bereketli topraklardan bereket fışkırtacağız. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde olduğu gibi” dedi.

İnce miting sonunda Ödemiş’ten kalabalık bir vatandaş grubu tarafından uğurlandı. İnce’nin Ödemiş Mitinginde Hükümet Konağı önünde bulunan alanı dolduran vatandaşlar alanı adeta lale bahçesine dönüştürdüler.

HABER: AYŞE AKYÜZ

 

 

 

 


Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.