CHP Ödemiş’ten İzmir Marşlı Dayanışma

BAYIR VE ÇAM’IN REFERANDUM ÇIKIŞI

Ödemiş CHP ilçe örgütü tarafından düzenlenen yemeğe Tacettin Bayır damga vurdu.

Ödem iş CHP ilçe örgütü tarafından Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi Düğün ve Kongre salonunda düzenlenen geceye Bayındır,  Beydağ belediye başkanları, çevre ilçelerin başkanları eski ilçe başkanları ve çok sayıda CHP’li katıldı.

DÖNMEZ “DİKTA REJİMİNE HAYIR DİYORUZ”

Gecenin açılış konuşasını Ödemiş CHP İlçe Başkanı Dönmez yaptı. Dönmez ; “ Bugün geldiğimiz nokta hepimizi derinden kaygılandıran bir nokta, herkes tarihiyle övünür, bunlar tarihimizi yok etmeye çalışarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Yüzyıllık kurumlar birer birer kapatılıyor. Cumhuriyet değerleri yerle bir ediliyor. Diyorlar ki biz rejim değişikliği değil sistem değişikliği yapıyoruz. Milyon kere hayır demokratik sistemini kaldırıp dikta yönetimine uygun bir reji getirmek istiyorlar. Biz CHP olarak bu dikta rejimine HAYIR diyoruz”

“16 NİSAN’DA BUNLARI SİLKELEYELİM SANDIĞA GÖMELİM”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır   ; “Bundan 15 yıl önce bize güvenin diyerek iktidara gelenlerin ülkeyi getirdiği durum ortada, ekonomi batmış durumda, bankalar iflasın eşiğinde, terörü durduracağız dediler, duruş olan terörü tekrar hortlattılar. Şimdi 15 yıldır TBMM’sinde istediği herhangi bir şeyi geçiremiyor gibi TBMM vekilleri kendisine engel gibi bir başkanlık safsatasıdır tutturdu. Önümüze getirdi. Bu eli uzun boyu uzun dili uzun adamlardan bıktık. Gelin bunları 16 Nisan’da öyle bir silkeleyelim ki efe görsünler. Silkeleyip bunları sandığa gömelim”

“SEN ÇİFTÇİNİN AKLIYLA DALGAMI GEÇİYORSUN”

Bayır, sözlerine hükümetin tarım politikasını eleştirerek devam etti ; “ Bundan iki ay önce bu ülkenin başbakanı çıktı dedi ki ey çiftçiler traktörlerinizin yarı deposu benden hükümetten dedi. Bu deponun yarısını dolduracağım dedi iki ay önceden geçen hafta Salı günü meclise gittik. Cumartesi Pazar günü kanun hükmünde bir karar geçmiş, İnanılmaz mucit adamlar yatların ÖTV’sini kaldırmışlar. Lüks deniz araçlarından ÖTV’yi kaldırmışlar mazottaki vergiyi de %1 indirmişler. Bize söz verdin bizi traktörün yarısını dolduracağım dedin. Ama şimdi traktördekinin yarısını alıp milletin yatlarına dolduruyorsun. Sen bizimle dalgamı geçiyorsun alay mı ediyorsun? Sen çiftçinin aklıyla dalgamı geçiyorsun. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği çok güzel bir şey var. Köylü milletin efendisidir. Eğer Bir ülke üretimini dışarıdan alıyor ise köle olmaya mahkûmdur”

“BU CUMHURİYET SEÇİMİDİR”

Bayır geçtiğimiz günlerde Hükümet tarafından gündeme getirilen Varlık Fonuyla ilgili olarak ; “ Şimdi varlık fonu diye bir şey kurdular işadamı olarak, Türkiye vatandaşı olarak bunları söylemekten utanıyorum. Bizi dışarıya avuç açar hale getirdiler. İtibarımızı iki paralık ettiler. Ekonomiyi batırdılar dışarıdan kredi alamıyorlar. Şimdi dışarıdan kredi almak için o bizim çocukluğumuzdaki tütün paralarımızı yatırıp anamızın babamızın gidip Ziraat Bankasından çekip de bizi fuara götürdüğü 60-70’li yılları hatırlıyorum. Şimdi o varlık fonunun içine o ziraat bankasını bile köylü dostu ipotek yapılmak üzere varlık fonunun içine koydular. Sevgili arkadaşlar İktidara geldiklerinden bu yana satmadıkları hiçbir şey bırakmadılar. Şimdi duyuyoruz ki sokakta vatandaş ama yol yaptılar. Evet yaptılar hakikatten yol yaptılar. Ama ayakkabıyla biten 17-25 Aralık yollarını da güzel yaptılar. Bu yoları köprüleri yapanlar babalarından kalan mirasla mı yapıyor sanıyorsunuz. Sizin ödediğiniz vergilerle yapıyor. Avrupa’da 2 lira olan mazotu benzini size 4 liraya satarak sizin paranızla size hizmet ediyorlar. Hiç Kimse bize bir hükümetin yaptığı köprüyü yolu meziyet diye anlatmasın. Böyle bir şey yok. Hiç kimse de tarım emekçisini bitirmeye yönelik politikalarıyla bizi ahmak yerine koymasın. Şimdi bu varlık fonundaki rakam 200 milyar toplanacak. Teminat gösterilecek yeni bir para bulunmaya çalışılacak. Bu seçim bir parti seçimi değil, bu seçi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği kurtuluş savaşı sonrasından kurulan Cumhuriyet seçimidir. Biz var olduğumuz sürece Cumhuriyeti yıktırtmayacağız.”

CHP’Lİ MUSA ÇAM ; “BU REFERANDUM TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİN OYLANMASIDIR”

Bayır’ın ardından bir konuşma yapan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam; “ Bugün Cumhurbaşkanı 16 Nisan da yapılacak olan referandum sürecini imzaladı. Bu bir sistem değişikliği değil bir rejim değişikliğidir. Bunu açık ve net bir şekilde görüyorlar. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de anayasa değişikliği görüşmeleri yapılırken AKP  Bursa Milletvekili  İsmail Aydın dedi ki Anayasanın  değiştirilemez ilk dört maddesi de zamanı ve yerini gelince değiştirilecek bunu inkar etmiyorlar açık ve net bir şekilde söylüyorlar bunu etap etap yapmak istiyorlar. Şimdi 18 Madde değiştirecekler bu maddelere halkımız tarafından hayırla karşılanacağını biliyoruz. Bunun içinde mücadele edeceğiz. Bu yerel seçim ya da genel seçim değil Türkiye’nin geleceğinin oylanması seçimidir”

CHP Ödemiş İlçe örgütü gecede İzmir Marşıyla coşkuya ulaştılar.

Haber : Ayşe Akyüz 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.