Özçelik Halep katliamına sessiz kalmadı

Özçelik Halep katliamına sessiz kalmadı

4,5 aydır kuşatma altında tuttukları doğu Halep'teki sivilleri 15 Kasım'dan bu yana havadan ve karadan vurarak 991 sivili öldürdü, binlercesini yaraladı. Torbalı Ege Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyim Özçelik, Halep'te yaşanan katliama sessiz kalmadı. Özçelik yaşananları sert bir şekilde kınadı

BEŞAR Esed rejimi ve Şii milisler, 4,5 aydır kuşatma altında tuttukları doğu Halep'teki sivilleri 15 Kasım'dan bu yana havadan ve karadan vurarak 991 sivili öldürdü, binlercesini yaraladı. Şehrin yüzde 98'inin kontrolünü ele geçiren Esed militanları erkekleri ayrı bir alanda toplamaya başladı. Halep'te rejimin ele geçirdiği bölgelerde Esed askerleri ve İran destekli Şii milisler tarafından onlarca kadın, yaşlı ve çocuk kurşuna dizilerek katledilmeye başlandı. Uluslararası yardım çağrıları ise yanıtsız kaldı. Türkiye'nin dört bir yanından bu yaşanan katliama sessiz kalmayan önemli isimler yardım kampanyalarının yanı sıra Halep'teki saldırılara yönelik kınama açıklamaları yapıyor. Torbalı Ege Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyim Özçelik, Halep'te yaşanan katliama sessiz kalmadı. Özçelik yaşananları sert bir şekilde kınadı.

'İNSANLIK TRAJEDİSİ YAŞANIYOR'

SURİYE'DE ciddi bir insanlık trajedisi yaşandığının altını çizen Özçelik, "Gelişmelere insanlık sadece şahit olmakta, hiçbir şey yapılmamaktadır. Güçlü devletler, hiçbir şeklide adalet üretememekte, akan kanı durduramamakta, zulmü engelleyememektedirler ve katliamları durduramamaktadırlar." dedi.Özçelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Aslında bir elini kıpırdatsa rahatlıkla bu işi engelleyebilecek durumda olan ülkelerin bırakın engellemeyi, adeta yangının üzerine körükle gitmek gibi bir yolu tercih ederek, bu katliama ortak olduğunu görüyoruz. Şu anda dünya halkları bu olay karşısında infial halinde ama dünyayı yönetenler kıllarını kıpırdatmamaktadırlar. Tabii çok açık ve net bir biçimde ifade ediyoruz, yani bu olayı sadece yapanlar değil, engellemeye gücü yettiği halde engellemek için kılını kıpırdatmayanların hepsi bu olaydan sorumludurlar, Halep'te, Suriye'de yaşanan katliamlardan doğrudan doğruya sorumludurlar."

'TÜRKİYE'DEN BAŞKASI YARDIM EDEMEZ'

HALEP'TE yaşanan olaylara karşı Türkiye'den başka yapabileceğinden fazlasını yapabilecek bir ülkenin olmadığını aktaran Feyim Özçelik, Türkiye'nin Halep'te bir katliam yaşanmaması için elinden geleni yaptığını söyledi.Özçelik, "O güzelim tarihi şehir Halep yıkılmış, tahrip edilmiş durumda, insanlar katledilmiş, sadece bir hafta içerisinde bin 500'e yakın insanın katledilmiş olduğu, büyük bir çoğunluğu çoluk çocuk olmak üzere insanların katledilmiş olduğu bir şehir." dedi.

'DAYANILMAZ BOYUTLARA ULAŞTI'

YAŞANANLARIN insanlık dramı olduğundan bahseden Feyim Özçelik, "Uzun süreden beri Suriye'nin Halep kentinde yaşanan insanlık dramı, artık dayanılmaz boyutlara ulaşmış, yaşam şartları iyice zorlaşmıştır. Hemen harekete geçilmezse, gıda ve insani ihtiyaç yetersizliğinin sebep olacağı büyük facia insanlık tarihine utanç verici kara bir leke olarak kaydedilecektir." şeklinde konuştu.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.