Torbalı eski araç almıyor!

Torbalı eski araç almıyor!

Şahoğlu Otomotiv 7 yıldır sektörün en iyileri arasında yer alıyor. Rıdvan Yılmaz ve Nurullah Süer tarafından işletilen firma, en lüks araçtan, alt seviye araçlara kadar satış yapıyor. İki başarılı iş adamı tarafından Şahoğlu Otomotiv, 3 araç ile başladığı galeri sektöründe değeri 1 milyon liraya yaklaşan araçları ile dikkat çekiyor

TORBALI'DA hizmet gösteren Şahoğlu Otomotiv 7 yıldır sektörün en iyileri arasında yer alıyor. Rıdvan Yılmaz ve Nurullah Süer tarafından işletilen firma, en lüks araçtan, alt seviye araçlara kadar  satış yapıyor. İki başarılı iş adamı tarafından Şahoğlu Otomotiv, 3 araç ile başladığı galeri sektöründe değeri 1 milyon liraya yaklaşan araçları ile dikkat çekiyor. İkinci el otomobil piyasasında hareketlenme yaşandığını dile getiren işletme sahiplerinden Rıdvan Yılmaz: “Geçtiğimiz yıl kış dönemine göre satış oranlarımız gayet iyi. Özellikle 25 bin lira ve üzerindeki araçlar büyük talep görüyor. Artık eski araçlar ilgi görmüyor. Vatandaş, 2006 ve üstündeki arabaları tercih ediyor” diye konuştu.

PİYASA DEĞİŞTİ

ARTIK araç piyasasının da değiştiğini belirten Şahoğlu Otomotiv'in ortaklarından Nurullah Süer, "Otomobil almak isteyenlerin ortak tercihi, yakıtı az, temiz ve az kullanılmış oluyor. Daha önceki yıllarda 5-6 bin liraya da ikinci el otomobil bulunuyordu. Ama o araçların dönemi artık bitmek üzere. Vatandaş araba almışken ‘en iyisini alayım’ düşüncesinde. Bu nedenle limitlerini zorluyor ve yıllarca kendisine masraf çıkarmayacak arabayı tercih ediyor” şeklinde konuştu.

EN AZ 2006 MODEL

ÜST düzey otomobillerin tercih edildiğinin altını çizen Rıdvan Yılmaz, son dönemlerde lüks araçlar sattıklarını söyledi. Yeni model araçların masrafının da az olduğunu kaydeden Yılmaz: “Artik, 2006 ve 2015 yılları arasındaki araba modelleri tercih ediliyor. Galerici olarak eski model araçlardan para kazanamıyorduk. Zaten piyasası oldukça düşüktü. Bir de masraflıydı ve kazanç oranı oldukça azdı. Yeni arabalar daha revaçta. Hem alımlarda hem de satışlarda oldukça hareketli bir dönem geçiriyoruz” diye konuştu. Müşteri memnuniyetini üst seviyede tuttuklarını dile getiren Rıdvan Yılmaz, alım-satımlarda herhangi bir sıkıntı yaşandığında anında çözdüklerini söyledi. Genç isletmeci, sektörde öncü bir firma olmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

DOLAR ETKİSİ

DOLAR ve ÖTV’ deki artışın araç satmayı büyük yükümlülük haline getirdiğini vurgulayan Nurullah Süer,  üç yıl önceki araç fiyatları ile şimdiki araç fiyatları arasında yüzde 35 fark olduğunu belirtti. Süer, “Piyasaya bu durağanlık birden gelmedi. Geçtiğimiz üç yılda sektörü kademeli olarak etkiledi. Piyasadaki araçların çoğu ihraç edilerek ülke piyasasına sürülüyor. Bu yüzden araçların fiyatının belirlenmesinde Amerikan doları baz alınıyor.  Yani kısacası son üç yıldaki dolar ve ÖTV artışı ikinci el piyasasını zora soktu. Dolardaki yükseliş ülke ekonomisi ile ilgili önemli ipuçları verirken tüm sektörler gibi otomotiv sektörü de bu artıştan nasibini aldı” dedi. KEMAL COŞAR 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.