Karanlıkta eğitim!

Karanlıkta eğitim!

Enerji tasarrufu için yaz saati uygulamasının tüm kışa yayılması en çok öğrencileri etkiledi. Sabahın erken saatlerinde yola çıkan ve güneş doğmadan derse giren öğrencileri ise en çok sabah uyanamamak ve karanlıkta yolda yürümek zorluyor.


 

TORBALI’DA ezanın okunmasıyla dersliklere girmeye başlayan öğrenciler, sabahın erken saatlerinde hava ağarmadan yollara koyuldu. Öğrencilerin yanı sıra karanlıkta çocuklarının başına bir şey gelmesinden endişe eden aileler de sabah erkenden yolla çıkıyor.  İkili eğitimin olduğu okullarda ders zili 07.30’da çalmasıyla kimi öğrenciler kahvaltılarını bile yapamadıklarını belirtirken, kimisi de erken kalkmanın kendilerine zor geldiğini belirtti. Kimisinin yürüyerek kimisinin bisikletine atlayarak okula gelen öğrencilerin, ilk derste de uyukladıklarını ifade etti.

 UYUYAKALIP SERVİSE YETİŞEMİYORLAR

 ÖĞRENCİ ve velilerin yanı sıra durumdan muzdarip olan servis şoförleri de erken saatte yola çıkmanın kendilerini zorladığını belirterek, “Sabah 5.30’da kalkıyoruz. Öğrenciler de şikayetçi, uykularını alamadıklarını söylüyorlar. Servise geç kalanla oluyor. Bekliyoruz onları, öğrencileri okula yetiştirelim diye uğraşıyoruz” dedi. Velilerinde en fazla sıkıntı yaşadığı konuların başında gelen saat uygulaması, “Çocuklarımızı sabah erken kaldırmak gerçekten de çok zor. Bu yüzden sorun yaşıyoruz. Düzensiz uyku düzensiz beslenmeye neden oluyor. Bunlar yetmiyormuş gibi sabahın zifiri karanlığında okula gelirken soğuk havanın etkisinde de kalıyoruz. Hastalanma ihtimali çok yüksek. İnşallah bu konuya çözüm sağlanır” dedi.

 TORBALI’DA CANLI YAYIN YAPILDI

 SABAHIN erken saatinde İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Muhabirleri, Torbalı Ticaret Odası 80. Yıl Ortaokulu önünde canlı yayın gerçekleştirdi. Yayın yaklaşık 20 dakika sürerken öğrenciler ve veliler sorunlarını canlı yayında aktardı. Karanlıkta okula çocuklarını bırakmaya geldiklerini söyleyen veliler, “Maalesef bu sorun bir türlü çözülemedi. Milyonlarca veli bu konuda şikayetçi. Saatlerin değiştirilmesini istiyoruz. Gelecekte çocukların psikolojisi ve sağlık durumu kötü olabilir. Lütfen birileri bu konuda gerekli adımı atıp sağlıklı bir çözüm sağlanması şart” şeklinde konuştu. Amede ALPAGUT

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.