Peygamber efendimiz (s.a.v.)’i dualarla andık

Peygamber efendimiz (s.a.v.)’i dualarla andık

Önceki akşam Çaybaşı Kapalı Spor Salonunda mevlid kandili programı düzenlendi. Programa kuranı kerim tilaveti ve ilahiler okunduktan sonra tiyatro gösterisi düzenlendi

Çaybaşı Eğitim, Bilim, Sanat ve Kültür Derneği'nin katkılarıyla önceki gün Çaybaşı Kapalı Spor Salonunda Kandil Mevlidi programı düzenlendi. Akşam saatlerinde başlayan programa çok sayıda davetli katıldı.  İstanbul Beşiktaş'ta gerçekleştirilen hain terör saldırısı sonrasında şehit olan vatandaşların ruhların Fatiha okunmasıyla başlayan program dualarla devam etti. Kur'an-ı Kerim tilavetinin de okunduğu gecede, ilahilerde okundu. Grup Destan, seslendirdiği ilahilerle davetliler eşliğinde hep bir ağızdan söylendi. Buhara Gönüllüleri Sorumlusu Barış Kavcı ve Ahmet Kılağuz, sohbet, şiir ve naatlarıyla duygulandırdı. Torbalı Genç Umutlar İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü öğrencilerinin, İbrahim Danış tarafından yazıp yönettiği ‘Şeytan’ oyununda sergilediği performans alkış topladı. Gece, ilahiler ve dualarla sona ererken, davetlilere kandil simidi ikram edildi.

SULTANLARIN SULTANI

Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Mevlid Kandili Nedir Anlamı bilgi; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir. O'nun doğduğu çağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlâksızlık almış yürümüş, Allah inancı unutulmuş, insanlık korkunç ve karanlık bir duruma düşmüş, dünya yaşanmaz hale gelmişti. Sevgili Peygamberimizin tebliğ ettiği İslâm dini ile dünya aydınlandı, tek Allah inancı ile kalpler nurlandı. Eşitlik, adalet ve kardeşlik geldi. O'na inanan toplumlar gerçek huzura kavuştu. O'nun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır. Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı "Vesiletün'necat" olan mevlid kitabı O'nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir. Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir. Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O'nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.