Avrupa podyumunda yarışacak!

Avrupa podyumunda yarışacak!

Kick­boks dö­vü­şü­nü bı­rak­tık­tan sonra süs hay­van­cı­lı­ğı­na baş­la­yan İrfan Özbek, ye­tiş­ti­rip bes­le­di­ği ‘Gold Brah­ma’ cinsi ho­ro­zu Av­ru­pa’da dü­zen­le­necek ya­rış­ma­ya ha­zır­lı­yor. Ho­ro­zun şim­di­ki de­ğe­ri 1500 TL

BİR dönem kickboks sporunda başarılar elde eden ve dereceler elde ederek birçok madalya kazanan İrfan Özbek, yeni bir şampiyon yaratmak istiyor. Yetiştirmek istediği şampiyon ise çok farklı. Spora önem verilmediği için bıraktığını söyleyen Özbek, hayvan yetiştirmeye başladı. Hobi olarak kümes hayvanlarını belemeye başlayan ve daha sonra tutku haline dönüşen kümes hayvanlarını şimdilerde yarışmalara hazırlıyor. Birçok tavuk cinsi besleyen Özbek, elinde bulunan ‘Gold Brahma’ cinsi horozları Avrupa’da düzenlenecek olan ‘Gösterişli’ yarışmasına hazırlıyor. Elinde bulunan horozun değeri 1500 TL olduğunu söyleyen Özbek, “Satılık değiller. Bu iş tutku işine dönüştü. İnşallah yarışmaya katılıp başarılı oluruz” dedi.

 BENDEN SONRA HOROZ ŞAMPİYON OLACAK

 Hobi olarak başladığı işin tutkunu haline geldiğini vurgulayan eski kickboks dövüşçüsü İrfan Özbek, “Sporu bıraktıktan sonra kendi işimle ilgilenmeye başladım. Spora başarılı olsak da destek çıkan olmadı fazla ilerleyemedim. Şimdi hobi olarak başladığım işin tutkunu oldum. Özellikle tavuk-horoz beslemeye başladım. Artık onlardan ayrılamaz durumdayım. Hele ki en önemlisi ‘Gold Brahma’ cinsi horozlarıma gözüm gibi bakıyorum. Onlar benim evlatlarım gibi. Bakımlarından tutun yemine kadar özel. Aylık 1200 lira yemeklerine gidiyor. Her gün kuru üzüm, ceviz, sarımsak, bebe bisküvisi gibi özel besinler veriyorum. Ayrıca belirli günlerde yumurta haşlayıp yediriyoruz. Gelişimleri daha hızlı ve güzel oluyor. En kısa sürede yarışmalara katılıp farklı dalda şampiyonluklar kazanacağız” diye konuştu.

 SİMSİYAH TAVUK

 Farklı tavuk cinslerinin de olduğunu söyleyen Özbek, “Türkiye’de çok ender bulunan bir tavuk cinsi var. Onlara da çok özel bakıyorum. Austrolorp cinsi çok meşhurdur. Australorp tavuk türü bir yılda 364 adet yumurta rekoruyla nam salmış tavuk türüdür. Hemen söyleyelim ki bu rakam normal şartlarda elde edilebilen bir rakam değildir. Yani siz bu tavuğa sahip olup güzel bir bakım yaptığınız da,  yıllık ortalama 240-260 aralıklarında yumurta verimi elde edebilirsiniz. 5 yıl boyunca en yüksek kapasitede yumurta yapabilir ve 7 yıl boyunca da yumurta veriminde düşüş olmaz. Bu özellikte diğer ırklardan bu türü ayıran çok önemli bir özelliktir.

Australorp tavuğun en önemli özelliklerinden birisi de 21 saat altında bir sürede yumurta yapan bir cinstir. Civcivlerinizi bahar aylarında elde ederseniz 5 aylık, kış mevsimlerinde ise 7 ay civarında yumurta elde edebilirsiniz. Yumurta rengi kahverengi tonludur” şeklinde konuştu. Amede ALPAGUT-ÖZEL HABER

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.