Müteahhitler kahvaltıda buluştu

Müteahhitler kahvaltıda buluştu

Dün sabah Müteahhitler ve İş Adamları Derneği, Kahve Diyarı’nda kahvaltıda buluştu. Kahvaltıda zorunlu hale gelen mesleki yeterlilik belgeleri ile ilgili önemli bilgiler verildi.

 1 Ocak 2017 yılı itibariyle mesleki yeterlilik belgesi şartı gelecek. Torbalı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği dün bir kahvaltı düzenledi. Çok sayıda müteahhit, inşaat mühendisi ve inşaatçının katıldığı toplantıda bakanlığın zorunlu hale getirdiği belge yasası ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Belgesiz işçi çalıştırılması durumunda yaşanılabilecek sıkıntıları dile getiren Başkan Özgün Ünver, belgeler için dernek olarak başvuruları almaya başlayacaklarını belirtti. İki kademeden oluşan yazılı ve uygulamalı sınavları geçebileceklerin inşaatlarda çalışabileceğini belirten Ünver, müteahhitlerin hızlı davranmasını istedi.

 ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

 İnşaat sektörünün zorlukları ve tehlikeli olduğundan bahseden Ünver, yeni yılla birlikte yeniliklerin olacağını ifade etti. “Bu tarz belge ve sertifikaların daha da ön plana çıkacağını, bu belgeler olmadan çalışmanın değişik idari, hukuki, iş güvenliği gibi alanlarda problemler doğuracağını belirtti. Ünver ayrıca bu manada katılımcı müteahhitlere ve inşaat mühendislerine gerekli bilginin sağlıklı ve zamanında ulaştırılmasının önemine dikkat çekti.

 CEZA UYGULANACAK

 Sertifikasız işçi çalıştırılmanın ve alma zorunluluğunun olduğunu söyleyen Ünver, “Bizim iş kolumuzda istenmez ama bir kaza olması ve belgesiz işçi çalıştırması olduğunun belirlenmesi durumunda, artan cezai sorumluluklar söz konusu olacak. Taksirle ölüme sebebiyet suçlaması gündeme gelebilecek.” Öte yandan inşaat alanında belge zorunluluğu gelen bazı işler şöyle: “Ahşap Kalıpçı, ısı yalıtımcısı, alçı levha uygulayıcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, alçı sıva uygulayıcısı, inşaat boyacısı, alüminyum kaynakçısı, iskele kurulum elemanı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, duvarcı, sıvacı, yangın yalıtımcısı” Amede ALPAGUT

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.