Bu kez süt firmalarına sitem etti

Bu kez süt firmalarına sitem etti

Ayrancılarlı Tahsin Yaman, bu kez süt firmalarına sitem etti. Yaman, süt üreticilerinin mağdur edildiğini söyledi

BİR dönem hırsızlarla başı dertte olduğu için bir anda Türkiye’nin gündemine oturan Ayrancılarlı Tahsin Yaman, bu kez süt firmalarına ateş püskürdü. Yaman, sütü paketledikten sonra vatandaşa yüksek fiyattan satan süt firmalarının, süt üreticilerinden düşük fiyata satın aldığını söyledi. Süt üreticilerinin sürekli olarak süt firmaları tarafından mağdur edildiğini ifade eden Yaman, süt üreticilerinin para kazanamaz hale geldiğini söyledi. Süt firmalarının fırsatçılık yaptığını ve üreticilere ambargo uyguladığını kaydeden Yaman, süt üreticilerinin birleşmesi gerektiğini kaydetti.

 “PARA KAZANAMAZ HALE GELDİK”

 Süt firmalarının sözleşme hükümlerine uymadığını ifade eden Tahsin Yaman, “Biz Torbalılı süt üreticileri, mağdur ediliyoruz. Süt firmaları istedikleri gibi fiyat kırıyor ve sütümüzü düşük fiyattan satın alıyor. Sözleşme hükmünde belirtilen alt limitin bile altına iniliyor. Süt üreticileri olarak para kazanamıyoruz. Sütümüzün litresini 90 kuruştan alıyorlar. 90 kuruşa süt mü olur? Suyun litresi 1 lira, meşrubatın litresi 2 lira ama sütün litresi 90 kuruş. Süt üreticileri para kazanamaz hale geldi” dedi.

 ZARAR EDEN İNEĞİNİ KESİYOR

 Süt üreticilerinin zararını karşılamak için ineklerini kasaba sattığını ifade eden Tahsin Yaman, “Devletimiz sağ olsun KDV indirimi yaptı, bunu fırsata çeviren süt firmaları sütün fiyatını düşürdü. Devletimiz yem bitkisinden KDV’yi kaldırdı firmalar yine süt fiyatını düşürdü. Biz para kazanamaz hale geldik. Zarar eden süt üreticileri zararını karşılayabilmek için ineğini kasaba satıyor. Böyle giderse yakında üretim duracak. Bu gidişata dur denilmeli” ifadelerinde bulundu. HASAN DEMİR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.