Festivalimizi Kemalpaşa’ya kaptırdık

Festivalimizi Kemalpaşa’ya kaptırdık

Saipler Mahalle Muhtarı Ayhan Şahin’in girişimleri sonucu Torbalı’da ilk kez zeytin festivali düzenlendi. Son 2 yıldır destek verilmemesi festivalin yapılamamasına neden oldu. Komşu ilçe Kemalpaşa’da festivali üstlenerek 11 Kasım’da şölen havasında etkinlik düzenleyecek

7 yıl önce Saipler Mahalle Muhtarı Ayhan Şahin’in girişimleriyle başlatılan Zeytin Festivali, son 2 yıldır yapılamıyor. İlk 3 yılda kendi imkanlarınca festivali düzenleyen muhtar Şahin, bu yılda festivalin düzenlenmeyeceğini açıkladı. İlk 3 yıldan sonra Torbalı Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen zeytin festivali ne yazık ki olmayacak. Torbalı’nın komşu ilçesi olan Kemalpaşa Belediyesi, Torbalı’da 2 yıldır yapılmayan festivali fırsata çevirip, 11 Kasım tarihinde Vişneli köyünde düzenleyecek.

 ÇOK ÜZÜLDÜK

 Torbalı’daki festivalin Kemalpaşa Belediyesi kendi bünyesinde düzenleyecek olan zeytin festivali için ilk yorum Saipler Mahalle Muhtarı Ayhan Şahin’den geldi. Şahin, “7 yıl önce mahallemizde başlatılan festival kısa sürede geniş bir yankı uyandırdı. İlçemiz adeta zeytin cenneti ve bizde bu cennetimize farklı bir boyut kazanırdık. İlk 3 yılını biz kendi imkanlarımızla festivali düzenledik. Daha sonra belediyenin desteğiyle çok faklı ve güzel festivallere imza attık. Fakat son 2 yıldır yapılamıyor. Belediyemiz ekonomik destek vermediği için bölgenin en iyi zeytin festivalini yapamıyoruz. Torbalımızı zeytinini tanıtamıyoruz. Tek üzücü durum komşu ilçe zeytin festivali düzenleyecek. Bu bizi gerçekten üzdü” dedi.

 ÜZÜNTÜYÜ İKİYE KATLADI

 Bu yıl zeytinin rekoltesinin yüksek olması şimdiden piyasanın hareketlenmesine neden oldu. Ovadaki hareketlilik artarken, firmalar da zeytin almak için üreticilerle görüşmeye başladı. Bin 200 zeytin üreticisin bulunduğu ilçede şubat ayına kadar zeytin hasadı gerçekleşecek. Bu yıl rekor üretim bekleyen Torbalılar Yaklaşık 90 bin dekarlık alanda hasat edilen zeytinden 40 bin ton civarında verim bekliyor. Geçtiğimiz yıl ağaç başına 5-8 kilo verim alan Torbalılılar bu yıl ağaç başına 18-25 kilo arasında verim alıyor. Haliyle yüzü gülen üretici, şimdi fiyatların açıklanmasını bekliyor. Festival ise yapılmayacağı açıklandı. BU yıl zeytinin var yılı olması ne yazıkki üzüntüyü ikiye katladı.

OVA’DA BOLLUK VAR

 Yeşil ve siyah olmak üzere iki farklı üründe, Dolat, Gemlik, Sofralık gibi çeşitlerde zeytin hasadı yapılıyor. Hasat sırasında yoğun insan gücü gerekirken, teknoloji bu sorunun da imdadına yetişti. Zeytin silkme makinelerinin piyasaya girmesiyle birlikte hasat daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Makineler, hasat masraflarını yüzde 60 oranında azaltırken, islerin çok daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyor. 10 kişinin yaptığı isi tek basına gören bu ürünler, zeytin üreticisinin vazgeçilmezi konumunda. Amede ALPAGUT

 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.