Polis eşliğinde basın açıklaması

 Polis eşliğinde basın açıklaması

Kanun hükmünde kararnameler ile öğretmenlerin mesleğinden men edilmesine karşı Eğitim Sen tarafından basın açıklaması eylemi gerçekleştirildi. Çevik kuvvet ve TOMA gözetiminde gerçekleşen basın açıklaması olaysız şekilde son buldu. Çok sayıda öğretmen, ihraç edilen meslektaşlarına destek için eyleme katıldı

Eğitim Sen, kanun hükmünde kararnameler ile öğretmenlerin mesleğinden men edilmesini eleştiren ve karşı çıkan bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Belediye Meydanında gerçekleşen basın açıklaması, çevik kuvvet polisi ve TOMA nezaretinde gerçekleşti. Polis ve Eğitim Sen arasında yapılan pazarlığın ardından basın açıklamasına şartlı olarak izin verildi. İhraçları eleştiren basın açıklaması, ihraç edilen Eğitim Sen Torbalı Temsilcisi tarafından okundu. Çok sayıda öğretmen açıklamaya katılarak Kemal Karakoyun’a destek verdi.

 “ÖĞRETMENLER SUÇSUZ YERE İHRAÇ EDİLİYOR”

 Basın açıklamasını okuyan Karakoyun, “Haklarında açılmış adli ya da idari soruşturma dahi olmayanlar, hiçbir somut ve hukuki delil ileri sürülmeden, tamamen hükümetin siyasi tasarrufuyla işten atıldı. Dün yayınlanan 675 sayılı KHK ile kamudan 10 bin 131 kişi daha haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edildi. Milli Eğitim bünyesinden 2 bin 219, yükseköğretim alanından ise 1267 kişi daha ihraç edildi.İhraç torbasının içerisinde yaşamı boyunca emek, demokrasi ve barış mücadelesinde en ön safta yer almış şube başkanlarımız ve üyelerimiz de yer aldı.  Üniversitelerde 50/d’ye karşı yürütülen mücadelenin neferleri olan, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek barış talep eden, hükümetlerin makbul gördüğünü değil, doğruyu, gerçeği ifade eden akademisyenlerimiz ihraç edildi. Okul sıralarında öğrencilerine dürüst, demokrat, ayrımcı olmayan insanlar olmayı telkin eden, onlara onurlu gelecek bırakacağı sözünden asla geri adım atmayan öğretmenlerimiz ihraç edildi” dedi.

 “DEVLET – PARTİ BÜÜNLEŞMESİ SAĞLAMLAŞTIRILDI”

 Karakoyun açıklamasının devamında “AKP kararlı ve ısrarcı şekilde herkese bir mesaj vererek, “Türkiye’de hukuk yok, demokrasi yok, can güvenliği yok, barış yok, adalet yok, iş güvencesi yok!” dedi. Özgür basına yönelik darbe daha ileri bir boyuta taşındı. Haber ajansları, dergiler, gazeteler kapatıldı. Basın yayın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğüne kilit vuruldu! 676 sayılı KHK ile yandaş sendikanın önerisi hayata geçirildi. Hali hazırda zaten demokratik olmayan rektörlük seçimleri kaldırıldı, doğrudan atama sitemi getirildi. Milli İrade üniversitelerde de tecelli bulmuş oldu! Avukatlara sınırlama, hâkimlere tutuklama kolaylığı getirildi.  Kamuda liyakat değil, mülakat; kadrolu değil, sözleşmeli istihdama geçildi. Devlet memurluğundan çıkarma hükümleri esnetildi, muğlâklaştırıldı. Kısaca AKP, savcı oldu, hakim oldu, rektör oldu, polis oldu! Yani devlet parti bütünleşmesi tamamlanmış oldu!” ifadelerine yer verdi.

 “DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ”

  Açıklama, “Herkes bilmelidir ki bizler bu sendikaları kapılarına vurulan mühürleri söküp atarak kurduk. Bugün de tüm üyelerimizle el ele vererek, birbirimize kenetlenerek yarınlarımıza vurulmak istenen mühürleri söküp atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır! Bizler bu topraklarda emeğin hakları, barış ve demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin ağır olduğunu ne kadar iyi biliyorsak, son sözü söyleyenlerin de mücadele edenler olduğunu o kadar iyi biliyoruz.  Onursuzca yaşamayı tercih edeceğimizi sananların yüzüne bu gerçek tokat gibi çarpacaktır. Son sözü biz söyleyeceğiz! Direne Direne Kazanacağız” ifadeleri ile son buldu. HASAN DEMİR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.