Torbalı’dan örnek dava

Torbalı’dan örnek dava

Torbalı Adliyesinde zabıt katibi olarak çalışan anne çocuğunu verdiği kreş üç gün tatile girince izin almak istedi. İzin verilmeyen zabıt katibi çocuğuna bakacak kimsesi olmadığı ve izin verilmediği için dava açtı. Türkiye’de örnek teşkil eden davayı zabıt katibi kazandı

TORBALI örnek bir davaya sahne oldu. Yargı, çalışanlarının çaresiz kaldıklarında çocuklarına bakmak için kısa süreliğine mazeret izni kullanmalarının önünü açıldı. Eşi ve kendisi çalıştığı ve kreş de tatile girdiği için çaresiz kalan zabit memuru izin almak istedi. Çocuğuna bakmak için 3 gün mazeret izni isteyen ancak “30 gün yıllık iznin var” denilerek reddedilen memur, yürüttüğü hukuk mücadelesini kazandı. İdare mahkemesi, memura 30 gün yıllık izni olduğu gerekçesiyle 3 gün mazeret izni verilmemesinin Devlet Memurları Yasası’na aykırı olduğuna vurgu yaptı.

 ÇARESİZ KALDI

 Torbalı Adliyesi’nde zabıt kâtibi olarak çalışan memur, eşi de kendisi de çalıştığı için çocuğunu kreşe verdi. Ancak kreş 3 gün tatile girdi. Çocuğuna bakacak kimsesi olmadığı için çaresiz kalan memur, kreş tatilde olduğu sürece çocuğuna bakmak için 3 gün mazeret izni istedi. Ancak İzmir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, “30 gün yıllık izni bulunduğu” gerekçesiyle memura mazeret izni vermedi.

 ÖRNEK OLACAK

Memurun 3 günlük mazeret izni talebinin “30 günlük yıllık izni bulunduğu” gerekçesiyle reddedilmesinin Devlet Memurları Yasası’na aykırı olduğuna işaret eden kurul, memurun itirazını kabul etti. Mahkemenin kararını bozan İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, memura 3 gün mazeret izni vermeyen komisyonun kararını da iptal etti. Karar tüm çalışanlar için örnek oluşturacak. Bu kararın ardından kamu çalışanları çocuklarına bakmak için kısa süreliğine mazeret izni kullanabilecek. Bunun için memurun yıllık izin hakkı olup olmadığına bakılmayacak.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.