Depreme dayanıksızlar yıkılıyor

Depreme dayanıksızlar yıkılıyor

Torbalı’da hızla yükselen binalar ilçenin mimari yapısına yön veriyor. İnşaatçıların yaptığı birbirinden güzel binalar ile Torbalı her geçen gün daha da modern bir görünüme kavuşuyor

KENTSEL dönüşümün en büyük mimarı şüphesiz ki inşaat firmaları olarak görülüyor. Eski evler müteahhitlerin çalışmaları ile yepyeni binalara dönüşürken Torbalı her geçen gün daha modern bir görünüme kavuşuyor. Özel şirketlerin gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm genellikle Torbalı merkezinde ve Ayrancılar'da hayat buluyor. Bu nedenle Torbalı'daki Kuşçuburun, Yazıbaşı, Pancar, Subaşı, Pamukyazı, Çaybaşı, Atalan gibi İzmir-Aydın karayolu üzerinde ve yakınında bulunan yerleşim alanları kentsel dönüşüme sadece seyirci kalıyor.

 NÜFUS ARTAN BÖLGELER ETKİLENİYOR

 BİREYSEL olarak kentsel dönüşümün en başında nüfus artışı geliyor. İlçeye sürekli olarak dışarıdan göç geliyor. Göç ile birlikte bölgesel nüfus artışları yaşanıyor. Dolayısıyla bu durum ile birlikte konut sektöründe de gözle görülür ve hissedilir artışı tetikliyor. Konut sektöründe elde edilen yukarı yönlü ivmeyle birlikte inşaat sektöründeki özel firmalar, talepteki artışı da göz önünde bulundurarak en uygun yatırımları gerçekleştiriyor.

 

BÜYÜK MAHALLELER

 

İLÇEDEKİ yerleşim alanları Torbalı merkezine ve Ayrancılar'da fazla olduğu için özel sektör de bu alanlar daha çok yatırım gerçekleştiriyor. Bu durumda ise İzmir Aydın Karayolu üzerinde ve çok yakınında 7 yerleşim alanında kentsel dönüşüm ne yazık ki hayata geçemiyor. Torbalı'daki Kuşçuburun, Yazıbaşı, Pancar, Subaşı, Pamukyazı, Çaybaşı, Atalan gibi büyük mahalleler bile bu dönüşümden fayda elde edemiyor. Böyle olunca ilçe merkezinde modernize yapılar, dikilmeye başlarken söz konusu 7 yerleşimde gecekondu yapılaşmasının çok yüksek bir oranda olduğu gözlemleniyor. Bu nedenle yalnızca merkez ağırlıklı kentsel dönüşüm gerçekleşiyor.

Amede ALPAGUT

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.