Kışın geldiğini önce onlar anlayacak

Kışın geldiğini önce onlar anlayacak

Havaların soğumaya başlaması ve kış aylarının yaklaşması, çadırlarda ve barakalarda yaşayan Suriyeli çocuklar için zor günlerin başlangıcının habercisi

YAZ aylarında çadırlarda ve cami avlularında yatarak barınan Suriyeli mültecileri, havaların soğumasıyla birlikte zor günler bekliyor. Geçici tarım işçiliği yaparak geçinen Suriyeli mülteciler, ilçemizdeki sağlıksız şartlardaki barakalarda ya da çadırlarda yaşıyor. Soğuğa dayanıklı olmayan çadırların ısınma imkânı da bulunmuyor. İlçede yaşayan Suriyelilerin yaklaşık yüzde 50’sini 18 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. Çadırlardaki sağlıksız koşullarda yaşayan çocuklar, soğuktan donma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Her yıl yüzlerce Suriyeli çocuk soğuk nedeniyle hasta oluyor. Ne yazık ki zaman zaman bebek ölümleri meydana gelebiliyor.

 YAKACAK ODUN BULMAK BİLE DERT

 Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte vatandaşlar, artacak olan doğalgaz faturalarını düşünmeye başladı. Çadırlarda ve barakalarda yaşayan Suriyeli mülteciler ise doğalgaz faturalarını değil, hiçbir ısınma aracı olmamasını düşünüyor. Isınma aracı olmayan çadırlarda yaşayan pek çok küçük çocuğun giyecek ayakkabısı bile bulunmuyor. Çadırlarda yaşayan insanlar, akıbetlerini bilmeksizin zor bir kışa hazırlanıyorlar. Tarlalarda tarım işçiliği yaparak geçinen Suriyeliler, ucuz iş gücü potansiyeli nedeniyle asgari ücretin çok altında ücretlere çalıştırılıyorlar. Mülteci kamplarında yaşamayı ret eden Suriyeliler, toplumun bir parçası olmaya çalışıyor. Ancak sosyo-ekonomik şartlar bu durumu olanaksız kılıyor.

  YARDIM GEREKİYOR

 Geçtiğimiz yıl Torbalı’lar tarafından ilçedeki mültecilere pek çok defa yardım yapılmasına rağmen yapılan yardımlar yetersiz kalmıştı. Suriyeli çocuklar ise ayaklarında ayakkabı olmadığı için şiddetli soğuğa maruz kalıyor. Son zamanlarda gece vakti kendisini gösteren soğuk hava nedeniyle Suriyeli çocukların hastalanma riski de artıyor. İlaç ve giyim ihtiyaçlarını hiçbir şekilde göremeyen mülteciler, özellikle kış aylarında yiyecek bulma konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Önceki yıl yapılan yardımlar ile iyi kötü geçinebilen Suriyeliler, bu kış yine Torbalı’nın sorumlu davranışını bekliyor.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.