Resmi açıklama: geçişler serbest

Resmi açıklama: geçişler serbest

Kaplancık köprüsü daha önce UKOME kararı ile kapatılmıştı. Bu yolu kullanan vatandaşlar yolu kuralları hiçe sayarak açmış ve kullanmaya devam ediyordu. Tehlikeli yol şu an vatandaşlar tarafından kullanılmaya devam ederken köprü giriş ve çıkışlarında UKOME kararıyla kapatıldığına dair tabela bulunuyordu. O tabela da kaldırıldı

KAPLANCIK’TA bulunan ve bu mahallede yaşayan insanların sıklıkla Torbalı’ya gelmek için kullandıkları yolda bulunan köprü adeta tehlikeye davetiye çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin UKOME kararı ile bu köprünün tehlikeli olduğu belirlenmiş, alınan karar ile bu yol trafiğe kapatılmıştı. Ancak vatandaşlar kuralları hiçe sayarak yolu kendi çabaları ile açmış ve kullanmaya devam etmişti. Mahalle sakinlerinin Torbalı’ya gelmek için kullandıkları bu yol kapalı olursa fazladan en az beş kilometre yol dolaşmaları gerekiyor. Durum böyle olunca mahalleli tehlikeli de olsa köprüyü kullanmak zorunda kalıyor. Şimdi ise tabela kaldırıldı. Tehlikeye aldırış etmeyen sürücüler tehlikede. Bunun üzerine geçişlerinde serbest olduğu yetkililerce açıklandı.

 MUHTAR KENDİ ÇABALARI İLE YAPTI

 İLÇE merkezinden 10 kilometre uzaklıkta olan 90 haneli 313 nüfuslu Kaplancık Mahallesi Torbalı’ya bağlayan ‘Kaplancık Köprüsü’ yıllardır yapılmayı bekliyor. 2009 yılında aşırı yağış ve ağır tonajlı araçlar üstünden geçmesinden sonra köprü tamamen yıkılmıştı. Köy muhtarı Mehmet Alaylı, başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kuruma başvuru da bulunarak, köprünün yapılmasını talep etti. Yapılan başvurulara rağmen hiçbir sonuç alınmayınca, muhtar harekete geçti. Kendi imkanlarıyla, yıkılan köprünün yerine yenisi inşa edilmişti. Aradan geçen süre içerisinde yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya gelen ve yetkililer tarafından kullanılması tehlikeli olarak nitelendirilmesi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararıyla kapatıldı. Çiftçiler karara uymayarak kapatılan yolu 1 ay sonra yeniden trafiğe açtı. Giriş noktalarına konulan tabelalar ise şuan da hiçbir işe yaramıyor ve araçlar her gün tehlikeli köprünün üzerinden geçmeye devam ediyor.

 YENİ KARAR ALINACAK

 BU yolu kullanan vatandaşlar ise bir an önce köprünün yapılmasını bekliyor. Aksi halde Torbalı’ya gelip giderken yolun çok fazla uzamasından yana dertli olan mahalle sakinleri tehlikeli de olsa köprüyü kullanmaya devam ediyor. Başka çareleri olmadığını söyleyen mahalle sakinlerinden Ahmet Yurtluk yaptığı açıklamada “Torbalı’ya gidip gelmeyelim mi? Bu köprü olmazsa biz çok yol dolaşmak zorundayız. Bu yüzden mecburen köprüyü kullanıyoruz. Gelip kapatıyorlar, sonra bakıyoruz birileri açmış. Evet köprü tehlikeli ama yapacak bir şeyimiz yok” dedi. Sözleri sonrasında geçişlerin serbest olduğunu söyleyen yetkililer, “Şimdilik geçişler serbest. İlerdeki zamanlarda farklı kararlar alınacak” dedi. 

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.