Kurtarıcı melekler

Kurtarıcı melekler

Meslek eğitimi veren okulların amacı da öğrencileri genel ortaöğretimin amaçları ile birlikte, iş ve meslek alanlarına yetişmiş insan gücü olarak hazırlamak.

MESLEK eğitimi veren okulların amacı da öğrencileri genel ortaöğretimin amaçları ile birlikte, iş ve meslek alanlarına yetişmiş insan gücü olarak hazırlamak. Torbalı Devlet Hastanesi de böyle okullarda öğrenim gören stajyerlerin, profesyonel iş yaşamına hazırlanmalarına destek oluyor. Bu bağlamda ilçedeki sağlık liseleri ve çevre ilçelerdeki liselerden toplamda 132 öğrenciden oluşan bir grup, Torbalı Devlet Hastanesi başta olmak üzere İzmir’in farklı hastanelerinde staj yapmaya devam ediyor.

 AKTİF ROL

 TORBALI Devlet Hastanesi stajyer öğrencileri almaya devam ediyor. Her yıl ortalama 35 stajyer öğrenci kabul eden Torbalı Devlet Hastanesi, bu yıl 132 stajyeri bünyesinde bulunduruyor. Torbalı dışında çevre ilçelerden de çok sayıda öğrencinin geldiği hastanede çalışan hemşireler stajyerlerle akit geçirerek mesleki bilgileri ve tecrübeleri onlara aktarıyor. Stajyerler gelecekte iyi bir sağlık çalışanı olmak amacıyla haftanın 3 günü hastanede çalışıyor. Okula giden stajyerler, tansiyon ölçme gibi işlemleri kendi başlarına yaparken kesinlikle önemli vaka ve tedavi işlemlerinde aktif rol oynamayıp, rol oynayan doktor ve hemşireleri izleyip bilgi ediniyor.

 STAJA ÖNEM

 HASTANEDE görevli doktor ve uzman hemşirelerin çalışmalarını bir süre gözleyen lise öğrencileri, daha sonra ise doktor ve uzman hemşirelerin denetiminde ve birlikteliğinde çalışmalara katılıyor. Hastayla ilk karşılaştıklarında bir hemşirenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren stajyer öğrenciler, önce hastaya ve refakatçilerine oda tanıtımının (tuvalet, banyo, yatağın kullanımı, hemşire çağrı butonunun kullanımı) yapıldığını söyledi. Stajyer uygulaması sayesinde mesleki bilgileri daha iyi kavradıklarını belirten öğrenciler stajlarına oldukça önem veriyorlar. Haftada 2 gün okula giden öğrenciler 3 gün de hastanede staj görüyor. Amede ALPAGUT

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.