Torbalı’da emlak Yatırım aracı oldu

Torbalı’da emlak  Yatırım aracı oldu

Torbalı’da 15 yıldır Fatih Emlak olarak Torbalı’da faaliyet gösteren Hasan Sak, emlak sektöründe adından sıkça söz ettiriyor. Emlak sektörü hakkında gazetemize konuşan Sak, önemli bilgiler verdi

İZMİR’İN en çok gelişim gösteren ilçelerinden birisi olan Torbalı’ya her yıl yüzlerce insan göç ediyor. 10 yıl önce 40 bin olan nüfusu günümüzde 150 bin’e ulaştı. İlçenin en çok gelir kaynaklarından birisi inşaat sektörü. Hızla gelişen sektör ilçede uygun fiyatlı evlerin sayısını arttırıyor. Ancak ilçenin gelir düzeyinin yüksek olması nedeniyle dışarıdan gelen vatandaşlara ev fiyatları oldukça yüksek geliyor. Ancak yatırım yapmak isteyen vatandaşlarında en çok tercih ettiği araç emlak olarak göze çarpıyor. Torbalı’da 15 yıldır Fatih Emlak olarak hizmet veren firma emlak sektöründe adından sıkça söz ettiriyor. Kısa sürede emlak sektörü üzerine kendisini geliştiren Sak Ertuğrul Mahallesi’nde müşterilerine hizmet veriyor. Hasan Sak, Torbalı halkına ev, dükkan, arsa, tarla, bahçe alım satım ve kiralama konularında yardımcı oluyor. Kısa sürede sektörün önemli kuruluşları arasına giren Fatih Emlak Torbalı halkının güvenini kazandı.

TORBALI’YI TERCİH EDİYORLAR

EMLAKÇILIK kolay bir meslek haline geldiği için çok fazla tercih edilmeye başlandığını ifade eden Fatih Emlak firmasının sahibi Hasan Sak, “Ben bu işe sevdiğim için girdim. 15 yıldır mesleğimi severek yapıyorum. Aynı zamanda Torbalı halkına da yardımcı oluyorum. Torbalı halkından talep çok fazla. Şehir dışı ve yurtdışından da çok fazla talep gören bir firmayız. İnşaat sektöründeki son yıllardaki bu hızlı artış yeni binaların yapılmasına neden oldu. Alım ve satım işi her geçen gün artıyor. Torbalı’da her gün çok sayıda yeni bina yükseliyor. Torbalı İzmir’de çok sayıda insanın ilgisini çekmeye başladı. İzmir’den insanlar yatırım için Torbalı’ya gelip ev ve arsa alıyorlar. Böyle olunca da talep çok fazla artıyor. Şehir hayatından sıkılan da kendisini Torbalı’nın doğal güzellikleri ile ünlü köylerine atıyor. Bizde gelen talebe en iyi şekilde karşılık verebilmek adına çaba sarf ediyoruz” şeklinde konuştu.

ERTUĞRUL YİNE GÖZDE

FATİH Emlak firmasının sahibi Hasan Sak, “Torbalı’nın en pahalı bölgesi Ertuğrul ve Sadık İleri bulvarı. Burada bulunan evlerin fiyatları eski ve yeni yapılara göre farklılık gösteriyor. Eski yapıların satış fiyatları son 4 ay içerisinde yine artış göstererek 80 bin lira ile 110 bin lira arasında değişirken yeni yapılarda 130 bin liradan 320 bin liraya kadar ev bulabilmek mümkün. Bu bölgedeki kira fiyatları ise İzmir Merkezini aratmayacak derecede. Yine eski binalarda fiyatlar 400 ila 600 lira arasında değişirken yeni ve lüks binalarda 650 ile 950 lira arasında değişen kiraları görebilmek mümkün. Ertuğrul Mahallesi’nde fiyatların en pahalı olduğu noktalar Sadık İleri Bulvarı ve Kazım Dirik Caddesi. Son dönemde Mithatpaşa Caddesi’ndeki evlerinde fiyatında büyük bir artış söz konusu. Mithatpaşa Caddesindeki fiyatlarda neredeyse Kazım Dirik ile aynı fiyata geldi” dedi.

 “AYRANCILAR MAHALLESİ TERCİH EDİLİYOR”

TORBALI’NIN son dönemde yükselen yıldızı olarak gösterilen Ayrancılar Mahallesi’nde ise emlak fiyatlarının oldukça uygun fiyatta olduğunu dile getiren Hasan Sak, “Yaklaşık 50 bin nüfusa sahip olan Ayrancılar’da da merkezde olduğu gibi yeni ve eski evlerin arasındaki fark oldukça fazla. Ayrancılar’ın en lüks evlerindeki kira fiyatları 500 lira civarında. Bu evlerin satış fiyatı ise 70 bin ile 130 bin lira arasında değişiyor. Eski evlerde ise kiralar 350 liranın üzerine çıkmıyor. Satış fiyatları ise 50 bin ile 70 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Yazıbaşı’da son dönemde emlak piyasasındaki hareketliliği ile Ayrancılar’a yetişme yolunda adımlar atıyor. TOKİ evlerinin buradaki payı oldukça fazla oluyor” dedi.

UYGUN FİYATA ARAZİ

GAZETEMİZE emlak sektörü hakkında bilgi veren Sak, “Torbalı’da emlak satışları konusunda büyük bir hareketliliği olmasına rağmen daha önce köy statüsünde olan ve şu anda mahalleye dönüşen yerlerde durum tam tersine işliyor. Torbalı’nın Köyden mahalleye dönen yerlerinde neredeyse hiçbir ev satışı olmuyor. Torbalı’nın bu uzak noktalarında sadece arsa satışları ve kiralamaları yapılıyor. Bulunduğu bölgelere göre değişkenlik gösteren fiyatlar ise oldukça ilgi çekici. Şehir merkezine yakın köylerde metresi 50 ila 100 lira arsında değişen tarla fiyatları bulunurken şehir merkezine uzak ve işlenme derecesi düşük olan noktalarda ise metresi 1 liraya bile arazi bulmak mümkün. Ancak buradaki hareketliliğin artacağı tahmin ediliyor. Bu durumun sebebi olarak ise vatandaşların artık köy evlerini satın alıp yazlık yapma modasının artması olarak gösteriliyor. Ancak bu alışlarda genellikle eski evler alınarak yeniden restore ediliyor” diye konuştu.

 “İZBAN’IN BÜYÜK ETKİSİ VAR”

 İLÇEDE her geçen gün artan bir potansiyel olduğunu belirten Sak, “Bu potansiyelin yansıması emlak fiyatlarında da geçerli. İlçenin belirli noktalarında her geçen gün fiyatları daha da artan evler bulunuyor. Bu noktalardan birisi de Sadık İleri Bulvarı. Burada her gün ev fiyatları bir kat daha artıyor. Özellikle yeni açılan işletmeler sayesinde fiyatlar artmaya devam ediyor. Ancak sanıldığı gibi Torbalı’da fiyatları artış gösteren ve potansiyeli en yüksek olan nokta Sadık İleri Bulvarı değil. Torbalı’nın en büyük potansiyele sahip bölgesi İZBAN hattına yakın ve bu hat çevresindeki ev ve iş yerleri. Henüz tamamlanmadan büyük artış gösteren fiyatların İZBAN projesinin tamamlanması ile birlikte daha da artacağı düşünüyorum” dedi.

 “SADIK İLERİ TORBALI’NIN GÖZDESİ”

 SANAYİSİ ile ünlü olan ilçede emlak fiyatlarının tavan yaptığı yerler ise dükkanlar diyen Fatih Emlak firmasının sahibi Hasan Sak, “Genellikle satışı yapılmayan dükkanların en düşük fiyatlara verildiği noktalar mahalle aralarında kalan yerler. Buna rağmen fiyatlar en az 300 liradan başlıyor. Sanayi Sitesindeki fiyatlar ise 500 lira ile 1000 lira arasında değişiyor. Kazım Dirik ve Mithatpaşa Caddelerinde ise fiyatlar 2 bin ile 3 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Fiyatların dudak uçuklatan seviyede olduğu nokta ise Sadık İleri Bulvarı. Burada fiyatlar dükkanın yeri ve işleklik derecesine göre değişiyor. Sadık İleri Bulvarı Üzerinde fiyatlar 4 bin ile 7 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Ancak sadece arasında bir demir yolu geçidi bulunan Cemali Tuncel Bulvarında fiyatlar yarıya kadar düşüyor. Yatırımcılar için en iyi nokta bu bulvar olarak gösteriliyor” ifadelerinde bulundu. NURHAN AYDEMİR

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.