Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Uygulamanın Karşısındayız

Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Uygulamanın Karşısındayız

Eğitim Emekçilerine Yönelik Her Türlü Yasa Dışı Uygulamanın Karşısındayız

EĞİTİM- İŞ Temsilciliği  Ödemiş Temsilciliğinden yapılan basın açıklamasında “AKP’nin yandaş bürokratlar aracılığıyla eğitimi siyasileştirme uygulamaları ve özellikle 2014 yılında bir gecede yapılan yönetici kıyımı sonrasında yapılan atamalar, eğitimi adeta felç etmiştir. İşin ehli olmayan liyakatsiz yöneticilerin elinde bulunan okullarımızda sorunlar bitmemektedir.Muhalif ve örgütlü öğretmen devletin gözünde sakıncalı görülmekte; yandaş kadrolar aracılığıyla sindirilmeye çalışılmaktadır.

Bu düşmanca ve utanmaz tutumun bir örneği ilçemizde yaşanmıştır. Ödemiş 3 Eylül Yatılı Bölge ortaokulunda 11.06.2019 tarihinde okul whatsapp grubunda müdür yardımcısı tarafından bir ses kaydı paylaşılmıştır. Söz konusu ses kaydının Müdür Yardımcısı ile Müdür Baş Yardımcısı arasında geçen bir konuşma olduğu anlaşılmaktadır. Ses kaydında okul öğretmenleri hakkında hakaretler, ağıza alınmayacak ve bir okul idarecisine yakışmayan küfürler, okulun kadın öğretmenlerini hedef alan çirkin ifadeler ve tehditler bulunmaktadır.

Söz konusu kişiler hakkında okul idaresine şikayet dilekçesi verilmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşülmüş, bu kişilerin okuldan alınması talep edilmiştir. Fakat bu süreçte söz konusu müdür yardımcısı öğretmenleri sözlü olarak tehdit etmeye ve öğretmenler üzerinde baskı oluşturmaya devam etmiştir. Yine sonradan öğrendiğimiz kadarıyla AKP Ödemiş İlçe Başkanı 19/06/2019 tarihinde saat 11.00 ile 12.00 arası okulu ziyaret etmiş ve  bu müdür ve müdür baş yardımcısı ile görüşmüştür. Sayın ilçe başkanı bu olayda taraf mıdır? Konu hakkında yeterli bilgisi var mıdır? Ve 3 Eylül Yatılı Bölge Ortaokuluna hangi maksatla gitmiştir? Bu konuda Sayın Başkan kamuoyunu ve bizleri aydınlatmak zorundadır. Çünkü okullar hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değildir. Eğitim ciddi bir iştir ve eğitimciler eliyle yürütülmelidir.

Eğitim İş olarak hala ilk durduğumuz yerde duruyor, geleneklerimize ve ahlaki değerlerimize uygun olmayan davranışları olan, kadın öğretmenlere hakaret eden liyakatsiz bir şekilde atanan bu iki idarecinin bu okuldan alınmasını talep ediyoruz. Bu konuda yetkililerin gereğini yapmasını bekliyoruz.

Eğitim-İş olarak, eğitim emekçilerine yönelik her türlüyanlış uygulamanın ve yasa dışı müdahalelerin karşısında duracağımız bilinmelidir. Öğretmenlerimizin yanında olduğumuzu ve her türlü hukuki desteği vereceğimizi belirtiriz.” açıklamasında bulundular.

Haber : Turgay Konuralp

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.