İZBAN'da grev bitti mi?

İZBAN'da grev bitti mi?

İZBAN seferleri ne zaman başlayacak. Grev ne kadar sürecek. Yarın sabah İZBAN seferleri var mı_

TCDD ve İzmir Büyükşehir  Belediyesi’nin ortak iştiraki olan İZBAN A.Ş. çalışanları greve başladı. Aliağa-Torbalı hattında sefer yapan İZBAN’ın durması kentte ulaşımı aksattı. Vatandaşların otobüs ve vapurlara yönelmesi ile büyük yoğunluk oluştu.

İşlek caddeler de trafik felç oldu. Grev ile birlikte gözler işçi ve işveren temsilcilerine çevrildi. İki taraf da henüz geri adım atmadı. Taban ücretin brüt 1900 TL olmasını isteyen işçiler taleplerinden ödün vermeyeceklerini vurguladı.

İşveren kanadında ise İZBAN A.Ş’nin yüzde 50 ortağı olan TCDD sessiz kalırken, açıklama diğer ortak İzmir Büyükşehir Belediyesinden geldi. Başkan Kocaoğlu işçilere görülmedik oranda zam teklif ettiklerini ifade etti. Kocaoğlu, otobüs ve vapur seferlerini artırdıklarını belirterek, vatandaşlara işe gidiş-gelişlerinde yola erken çıkmaları çağrısı yaptı. Grevin ne zaman sona ereceği ise belirsiz. Öte yandan, bu grev, OHAL sürecinde İzmir’de izin verilen ilk eylem oldu.

GÜNDE 300 BİN KİŞİ KULLANIYORDU

İzmir'de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten İZBAN A.Ş. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortak şirketi. Kararlar Ulaştırma Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa alınıyor. İZBAN trenlerini Aliağa – Torbalı hattında günde ortalama 300 bin kişi kullanıyordu.

İŞÇİLER GREV BAŞLATTI

Ancak bugünden itibaren İZBAN’da trenler devre dışı kaldı. Çünkü, İzmir ulaşımında hayati önem taşıyan İZBAN’da, yönetim ile sendika arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. İZBAN çalışanları yüzde 15 oranında zam teklifini yetersiz buldu. Diğer ulaşım kuruluşlarındaki, özellikle de İzmir Metro A.Ş‘deki koşulları örnek gösteren Demiryol-İş Sendikası&na bağlı işçiler greve gitti. Firesiz olarak greve başlayan 340 İZBAN çalışanının tamamı, sabah saat 04:00‘ten itibaren iş bıraktı.


OHAL’DE İZİN VERİLEN İLK EYLEM

İZBAN bünyesindeki teknisyenler, makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları, bakımcılardan oluşan 340 personel iş bırakarak, İZBAN istasyonlarına "Bu işyerinde grev vardır pankartları astı. Grev noktalarındaki işçiler, vatandaşlara, hak arayışında bulundukları için eylem yaptıklarını anlattı. Grev, İzmir‘de OHAL sürecinde izin verilen ilk eylem oldu.

YÜZBİNLERCE VATANDAŞ MAĞDUR

Sabah saatlerinde işlerine ve okullarına gitmek için istasyonlara giden yüzbinlerce vatandaş şaşkınlığa uğradı. Vatandaşlar okullara ve işyerlerine geç ulaştı. İşlek caddelerde trafik felç oldu. İZBAN’ın kullanım dışı kalması nedeni ile otobüs ve vapurlara yönelmesi büyük yoğunluk ve sıkışıklıklara yol açtı.

İZMİRLİLER MAĞDUR OLDU

Hayatı olumsuz etkilenen vatandaşlar hayli tepkili. İzmirlilerin birçoğu grevden habersiz olduğunu belirterek, önceden yeteri kadar duyurulmadığını ifade etti. Ulaşımdaki yoğunluk ve aksaklıklar nedeni ile mağdur olan vatandaşlar, ‘Olan yine halka oluyor’ dedi.

İŞÇİLER 1900 TL TABAN ÜCRET İSTİYOR

Grevin İzmir’de yaşamı olağan dışı hale sürüklemesi ile birlikte gözler işçi ve işveren temsilcilerine çevrildi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Eryüz, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yarı yarıya ortak olduğu İZBAN A.Ş. yönetimi ile 6 Haziran’dan itibaren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yaptıklarını ancak bir türlü uzlaşma sağlanamadığını söyledi. Bu sürecin 60 gününü ücret teklifi olmadan geçirdiklerini belirten Eryüz, uyuşmazlık aşamasında işverenin zam teklifinin başlangıçta yüzde 7.4 oranında olduğunu ifade etti. Eryüz, İşveren yüzdelik oran ile yaklaşım sergiliyor. Oysa rakamlara bakıldığında 304 çalışanın 105 tanesinin çıplak ücretinin asgari ücret seviyesinde olduğu görülüyor. Bu ücret, ikramiye ve yan ödemeler dahil olunca giydirilmiş haliyle 1610 TL. En yüksek ücreti brüt olarak 2056 TL ile tekniker alıyor. Makinistin ücreti ise 1991 TL. Bu rakamlar yoksulluk sınırının altında kalıyor" dedi. Eryüz, "Bizim talebimiz taban ücret olarak brüt 1900 TL, tavan ücret olarak 2450 TL’ydi. Maalesef talebimiz kabul edilmedi diye konuştu.


İŞÇİLER MASADAN NİÇİN KALKTI

70 gün olan ikramiye bedelini 90 güne çıkarmayı talep ettiklerini kaydeden Eryüz, İZBAN A.Ş. yönetiminin ise 75 gün teklifinde bulunduğunu söyledi. İşverenin ücret artışını yüzdelik oranlar ile yapmakta ısrar ettiğini belirten Eryüz, "İşverenin son teklifi yüzde 11.7’ydi. Grev öncesinde bu oranı yüzde 15,39;a çıkardıklarını söylediler. Bunun nasıl olduğunu sorduğumuzda, performansa dayalı ücret sistemini ilave edeceklerini dile getirdiler. Bu sisteme göre çalışanlara kabahat işlemedikleri veya hastalanmadıkları sürece ek olarak 80 TL vereceklerini ifade ettiler. Bunun garantisi kimde var" dedi. Eryüz, bu aşamadan sonra masadan kalktıklarını belirtti.

İŞÇİLER ÖDÜN VERMEYECEK

Eryüz, “Artık greve çıktık. İşveren bize tekrar geldiğinde başta istediğimiz taleplerle karşılaşacak. Ödün vermeyeceğiz. Grevin ne zaman sona ereceği işverene bağlı” diye konuştu.

TCDD’DEN YORUM YOK

Grevdeki işçilerin açıklamalarından sonra gözler işverene çevrildi. İZBAN A.Ş’ nin yüzde 50’sine sahip olan TCDD’den ses çıkmadı. Açıklama, şirketin diğer ortağı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yüzde 15’lik zammın Türkiye koşullarında iyinin de üzerinde önemli ve yüksek bir zam oranı olduğunu öne sürdü. Kocaoğlu, bu zam oranının devlet kurumları, büyükşehir belediyeleri ve özel sektörde örneğinin olmadığını söyledi.

KOCAOĞLU GERİ ADIM ATMADI

Kocaoğlu, görüşmelerin devam edebileceği mesajını verdi ancak geri adım atmadı. Kocaoğlu, “Artık greve çıkılmıştır. Sendika yüzde 15 zammı kabul ederek imzalamak kaydıyla sözleşme yapılabilir. Bunun dışında zam vermek Türkiye'deki bütün dengeleri bozacaktır. Yaşayacaklar, görecekler. Bir süreç geçecek. Biz toplu ulaşım görevimizi yapıyoruz. Onlara da bir an evvel yüzde 15 zammı kabul ederlerse kendi lehlerine olacağını iletmek istiyorum” diye konuştu.

ZAM ORANI İYİNİN DE ÜSTÜNDEDİR

Ulaştırma Bakanı ve müsteşar ile görüştüğünü belirten Kocaoğlu, böylece yüzde 15 zam verilmesi kararı aldıklarını belirterek, ama sendika 16,5 civarında bir rakamı telaffuz etmiş. Fakat önümüzdeki yılın zammı söz konusu değil. Biz 9,5'tan fazla bir sözleşme gerçekleştirmedik bugüne kadar. Bu bizde iyinin de üstünde bir rakamdır” dedi.

İZBAN İLE METRO KIYASLANAMAZ

Kocaoğlu, İZBAN A.Ş. çalışanlarının, İzmir Metro A.Ş'deki ücretleri örnek göstermesine, İZBAN'ın 2008 yılında kurulmuş olduğunu, metronun ise 17 yıldan beri faaliyet gösteren bir şirket olduğunu belirterek karşılık verdi.

YOLA ERKEN ÇIKIN ÇAĞRISI

Başkan Kocaoğlu, İzmirliler’in ulaşımda yaşamaya başladığı güçlükler ve mağduriyet üzerine, otobüs ve vapur seferlerini artırdıklarını açıkladı. Kocaoğlu, “Bugün görüldü ki ESHOT koordinasyonunda otobüs ve vapur seferleri ile ilk günden problemsiz hemşerilerimizi iş yerlerine, çocuklarımızı ve gençlerimizi okula gönderdik. Aksayan yerleri düzenleyeceğiz, daha da rayına oturacak. Büyükşehir olarak güçlü otobüs, vapur ve metro sistemimiz var. Hemşerilerimden dileğim, biraz daha yola erken çıkarak sabah trafiğindeki yoğunluğu zamana yaymaları. Hem ulaşım görevini yapabilmemiz hem de iş ve okullarına ulaşması açısından böyle bir davetim, tavsiyem olacaktır. Hemşerilerimizin bizi destekleyeceklerine inanıyorum. Bütün hemşerilerimiz yüzde 15 net zammı kendi aldıkları zamma göre kıyaslarsa nasıl özveride bulunduğumuzu daha iyi anlayacaktır” ifadelerini kullandı.


3ph123hp21hp31


İZBAN çalışanları ise yaptıklarına basın açıklamasında “İzmir halkından grev için özür dilediklerini fakat işverenlerin kendilerine buna mecbur ettiğini” belirtti.

Bu habere yorumunuzu yazabilirsiniz.